Štyri fázy rozvoja závislosti – od prvej dávky po zničený život

Závislosť nevzniká zo dňa na deň. K jej vybudovaniu dochádza postupne so stále pribúdajúcimi zmenami v mozgu, ktoré sa následne odrazia v psychike jedinca. Tento proces možno opísať v 4 etapách.

Štyri fázy rozvoja závislosti – od prvej dávky po zničený život

1. Experimentovanie

Závislosť sa začína rôzne. Na jej začiatku niekto hľadá zábavu, iný chce na chvíľu zabudnúť na svoje problémy, ďalší len využije príležitosť vyskúšať niečo nové. Mnohí sa tiež často cítia byť pod vplyvom vrstovníkov. Prvá skúsenosť s drogou však nemusí nutne znamenať prvý krok k závislosti – pre mnohých sa všetko experimentovaním končí. Niekedy ide však o otvorenie dverí k ďalšej aplikácii návykových látok a rozvoju závislosti.

2. Pravidelné užívanie

Ľudský mozog je nastavený na vyhľadávanie pozitívnych skúseností. Vždy, keď urobíme niečo, čo by pre nás mohlo byť prospešné, vyplaví sa v mozgu látka nazývaná dopamín, zodpovedná za príjemné pocity, ktoré zažívame. Človek si tieto stavy s daným podnetom spojí a podvedome sa snaží dotyčné akcie robiť častejšie. Podobné deje nastávajú aj pri užití drogy. Rozdiel je len v tom, že uvoľnenie dopamínu vyvoláva priamo droga. A telo sa veľmi rýchlo naučí spojiť použitie návykovej látky s príjemným pocitom, takže človek začne drogu vyhľadávať stále častejšie. V tomto momente rapídne stúpa riziko spojené s užívaním drogy. Ľudia napríklad šoférujú pod vplyvom alkoholu alebo sa často zapletajú do pouličných bitiek.

3. Nebezpečné baženie 

Mozog sa postupne prispôsobuje zvýšeným koncentráciám dopamínu uvoľňovaným drogou. Alternatívne môže dôjsť k poklesu jeho vylučovania v mozgu. Výsledkom je, že aplikácia drogy už nespôsobuje taký silný účinok ako predtým. Človek však na ňu nemôže prestať myslieť a pociťuje po nej neovládateľnú túžbu. Keď ju nemôže dostať, cíti sa unavený alebo naopak, nepokojný a mrzutý.

4. Konečné štádium závislosti

Špirála opísaná v predchádzajúcom odseku môže pokračovať až do bodu, keď sa život jedinca točí iba okolo drog. A to aj napriek všetkým negatívnym dopadov, ktoré závislosť zanecháva na jeho vzťahoch, pracovnom živote a finančnom zázemí.

Vyššie uvedené štyri etapy sú iba ilustračným opisom rozvoja závislosti, u každého tento proces trvá inak dlho a prebieha za rôznych okolností. Závislosť však hrozí každému. Navyše môže mať pomerne pomalý začiatok. V každej fáze závislosti má však cenu bojovať za život bez drog.

(mpr)

 

Zdroje:

https://casapalmera.com/blog/the-four-stages-of-drug-addiction/

https://www.helpguide.org/harvard/how-addiction-hijacks-the-brain.htm

 

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež