Liečebné konope alebo Keď sa droga zmení na liek

Marihuana, mariška či tráva. Pod týmito a ďalšími názvami sa skrýva v súčasnosti najviac diskutovaný zástupca rastlinnej ríše. Zdá sa, že rozdeľuje obyvateľstvo na dva nezmieriteľné tábory bojujúce o budúcnosť konope. S čím dnes dokáže lekárom pomôcť a kto ho môže užívať?

Liečebné konope alebo Keď sa droga zmení na liek

Iba z rúk lekára

Stále viac štátov začína využívať služby tejto rastliny. Okrem Českej republiky legalizovali použitie marihuany na lekárske účely aj ďalšie krajiny, ako je Rakúsko, Nemecko či niektoré štáty USA. I keď to môže byť prekvapujúce, konope rozhodne nie je na poli lekárstva žiadny nováčik – pre svoj blahodarný vplyv sa používalo už v starovekej Číne a dodnes je súčasťou ajurvédskej medicíny. Keďže však marihuana patrí medzi návykové látky, môže sa z dobrého sluhu zmeniť na zlého pána. Preto by mala byť podávaná výhradne na odporúčanie lekára.

Na bolesť i nevoľnosť 

Predpisovanie konope je v našej krajine prísne regulované Štátnym úradom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), a preto môže byť využité konkrétnymi špecialistami len v presne určených prípadoch. Ktoré to sú?

 • Chronická neutíšiteľná bolesť spojená s nádorovým ochorením, degeneratívnou chorobou pohybového aparátu, systémovým ochorením spojiva a imunopatologickými stavmi či pri liečbe bolesti nervového pôvodu.
 • Zvýšené svalové napätie spojené s bolesťou pri roztrúsenej skleróze alebo pri poranení miechy.
 • Nevoľnosť, zvracanie a nechutenstvo vyskytujúce sa pri liečbe nádorového ochorenia alebo HIV infekcie.
 • Tourettov syndróm.

Ako to funguje

V marihuane sa nachádza niekoľko účinných látok. Najznámejší z nich je bezpochyby tetrahydrocannabinol (THC), ale na lekárske účely sú dôležité aj ďalšie, ako napríklad kanabidiol, kanabigerol či tetrahydrokanabivarín. Tieto látky po vstupe do organizmu ovplyvňujú vnímanie bolesti, napätie svalových buniek, zápalové pochody aj prenosy vzruchov na nervových bunkách. Marihuana môže byť pacientovi aplikovaná niekoľkými spôsobmi:

 1. Podaná ústami vo forme spreja, rozomletého prášku alebo konopného oleja.
 2. Fajčením či vdychovaním výparov.

Výhody a riziká liečby

Ako každý liek má marihuana svoje klady aj zápory v podobe viac či menej závažných nežiaducich účinkov. Medzi hlavné výhody liečby patria:

 • Neexistuje riziko predávkovania.
 • Pacient si môže upraviť liečebnú dávku tak, aby dosiahol uspokojivý efekt.
 • Dochádza k zníženiu nákladov na niektoré typy terapie.
 • Liečba je bez vedľajších príznakov v podobe nežiaducej dezorientácie, prílišného ovplyvnenia vedomia atď.

Bohužiaľ, aj marihuana z rukách lekára môže mať určité riziká:

 • Môže sa objaviť závrat, ospalosť, zhoršenie krátkodobej pamäti, eufória či úzkosť.
 • Občas dôjde k rozvoju psychózy u náchylných jedincov pri dlhodobom užívaní.
 • U mužov sa znižuje počet spermií.
 • Používaním hrozí riziko vzniku psychickej závislosti.
 • Pri fajčení vznikajú rakovinotvorné látky uvoľňované horením marihuany.
 • Liečba nesmie byť nasadená ľuďom mladším ako 18 rokov, nemali by ju podstupovať ani tehotné ženy, ľudia s kardiovaskulárnym ochorením alebo pacienti trpiaci psychózou.

Marihuana je bezpochyby obrovským prínosom v liečbe mnohých ochorení. No je aj skvelým príkladom látky, ktorá sa pri nesprávnom užívaní stáva príčinou vzniku závislosti s neblahým pôsobením na ľudský organizmus a rizikom prechodu na „tvrdšie“ drogy.

(holi)

Zdroj: www.webmd.com

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 9
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež