Chcete zvíťaziť nad závislosťou? Zmeňte zažité stereotypy!

Vo včasných štádiách odvykania je dôležité odstrániť drogu z tela a prekonať abstinenčné príznaky. Tým sa však liečba zďaleka nekončí. Nutnou súčasťou odvykania sú preventívne opatrenia týkajúce sa životného štýlu, ktoré pomôžu znížiť pravdepodobnosť návratu k drogám.

Chcete zvíťaziť nad závislosťou? Zmeňte zažité stereotypy!

Relapsy, čiže „návraty k drogám“, bývajú pomerne častou súčasťou procesu odvykania. I keď môžu vzbudzovať pocity zúfalstva a beznádeje, je možné si z nich vziať aj poučenie. Užívanie drog býva totiž často viazané na určité situácie či miesta. Práve zistenie príčin vedúcich k relapsu a ich odstráneniu môžu byť cenným pomocníkom na ceste životom bez drog.

Naučte sa zvládať svoje ťažkosti zdravým spôsobom

Nestíhate v práci? Neprávom na vás kričal šéf? Deje sa vo vašom okolí niečo zarmucujúce? Možno ste si to predtým neuvedomili, ale práve podobné situácie mohli viesť k aplikácii povzbudzujúcej dávky drogy. Návykové látky totiž zdanlivo dokážu riešiť veľké množstvo nepríjemných problémov. Pokiaľ chcete existovať bez drog, budete sa musieť naučiť čeliť životným zvratom zdravším spôsobom. Čo môže pomôcť?

  1. Vybudujte si spoločenskú sieť. Obklopte sa ľuďmi, ktorí vás budú podporovať v odvykaní.
  2. Hýbte sa. Pri športe sa v mozgu uvoľňuje veľké množstvo chemických látok vrátane endorfínov, čiže hormónov šťastia. Čerstvý vzduch navyše lieči dušu.
  3. Nájdite si nejaké hobby. Naučte sa hrať na hudobnom nástroji, zaobstarajte si domáceho maznáčika. 
  4. Stanovte si zdravé ciele. Pomôžu vám odvrátiť pozornosť od drog.
  5. Starajte sa o svoje zdravie. Stav telesnej schránky ovplyvňuje mozog a vôbec psychiku. 
  6. Naučte sa zvládať stresové situácie. Vytvorte si rituál, ktorý organizmu povie, že je čas prestať myslieť na problémy a na chvíľu si vydýchnuť.

Ako sa vyhnúť lákadlám 

Odvykanie nie je jednoduché. Dochádza pri ňom k prestavbe mozgových sietí a mozog na to potrebuje určitý čas. Počas tohto procesu často dochádza k vzniku tzv. cravings, alebo silných túžob po droge, ktoré môžu byť predznamenaním relapsu. Baženie po návykovej látke často býva spustené niečím, čo predtým bolo s drogou neodmysliteľne spojené. Keď sa skúsite týmto faktorom vyhýbať, dá sa nástupu cravings čiastočne zabrániť. Všeobecne je vhodné:

  • držať sa ďalej od ľudí, ktorí drogy stále užívajú,
  • vyhýbať sa klubom a barom – na týchto miestach je zvýšené riziko, že sa s drogou stretnete,
  • dbať na zvýšenú opatrnosť pri užívaní liekov a pri lekárskych zákrokoch – je dobré svoje problémy so závislosťou prebrať s lekármi, aby mohli zvážiť správny výber liečiv.

Nevzdávajte snahu vybudovať si nový spôsob života, kde drogy už nehrajú žiadnu rolu. Pokiaľ vám odvykanie alebo abstinencia robia problémy, je vhodné sa obrátiť na adiktológa alebo psychoterapeuta.

(mpr)

Zdroj: www.helpguide.org/articles/addictions/overcoming-drug-addiction.html

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež