Ako vyzdvihnúť a užívať substitučnú liečbu

Substitučná liečba, ak sa správne dodržuje, môže znamenať nový začiatok. Ako vyzerajú prvé kroky pacienta na ceste po liek?

Ako vyzdvihnúť a užívať substitučnú liečbu

Recept s modrým pruhom

Domácu substitučnú liečbu opiátmi vám môže predpísať iba váš praktický lekár alebo psychiater. Dostanete špeciálny predpis so šikmým modrým pruhom, ktorý upozorní lekárnika na to, že ide o vysokoúčinnú omamnú alebo psychotropnú látku – ich predpisovanie a vydávanie totiž podlieha prísnej evidencii. Platnosť receptu je zo zákona 14 dní. Pretože sú však, najmä na začiatku liečby, nutné časté kontroly u lekára, pravdepodobne nedostanete lieky predpísané na viac než pár dní dopredu. Liečba nie je hradená zdravotnou poisťovňou a pacient si ju platí sám.

Národný register užívateľov lekársky indikovaných substitučných látok

Pri začatí liečby vás váš lekár zaregistruje do Národného registra užívateľov lekársky indikovaných substitučných látok. Tento register je súčasťou národných zdravotných registrov (napr. onkologický register, register kĺbových náhrad). Cieľom registrov je sledovať vývoj, príčiny a dôsledky nielen závažných ochorení, a to vrátane dôsledkov ekonomických, a ich dopady do sociálnej sféry a ekonomiky sociálneho systému, evidenciu a sledovanie pacientov, vrátane zomrelých, s vybranými spoločensky závažnými chorobami, sledovanie výskytu, vývoja, príčin a dôsledkov týchto chorôb a nadväznosti na ďalšiu starostlivosť a evidenciu a sledovanie pacientov s úrazmi a ďalej štatistické a vedecké spracovanie dát registrov, zamerané najmä na analýzy zdravotného stavu obyvateľov a kvalitu a využívanie zdravotnej starostlivosti s cieľom zlepšovať zdravie populácie.

Záznamy v registroch neobsahujú:

Ako sa liek užíva?

Tablety obsahujúce buprenorfín sa rozpúšťajú pod jazykom – účinná látka sa napriek dobre prekrvenej sliznici v ústnej dutine vstrebe rovno do krvi. K rozpusteniu dôjde za 5 až 10 minút. Na nervové bunky v mozgu, tzv. opioidné receptory, sa buprenorfín viaže pomalšie než napr. heroín, maximum účinku nastáva asi za 1,5 hodiny, neprichádza teda „nájazd“ – silná vlna účinku ihneď po užití. Pomalšie je i jeho odbúravanie v tele, a preto sa obvykle užíva len jedna tableta každých 24 hodín. Vaše dávkovanie vám však oznámi lekár pri predpisovaní. Malo by byť uvedené i na recepte a pri vyzdvihnutí opäť zopakované lekárnikom, ktorý vám ho môže napísať i na škatuľku s liekom. Recept totiž v lekárni odovzdáte.

Čoho sa vyvarovať

Dôležité je tablety neprehĺtať – z tráviaceho traktu sa buprenorfín takmer nevstrebáva. Nie je v žiadnom prípade určený ani na aplikáciu do žily – v takom prípade je liek buď neúčinný a zanedlho nastanú abstinenčné príznaky, alebo jeho vnútrožilové podanie môže vyvolať vážne, až smrteľné zdravotné problémy. Okrem infekcie sú to napríklad zápaly či uzávery ciev, spôsobené „zanášaním“ krvného obehu pevnými zložkami tablety.

(luko)

Zdroj: eagri.cz

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež