Závislosť v rodine

Hovorí sa, že (nielen) závislosť je problémom celej rodiny. Niektoré deti skutočne začnú s drogami preto, že na nich rodičia nemali dostatok času, nevenovali sa im, nemohli im poskytnúť potrebnú lásku a pochopenie. Dôvodov však môže byť celý rad. V žiadnom prípade nie je dobré sa obviňovať, skôr by ste sa mali snažiť nájsť konštruktívne riešenie a nevzdávať sa.

Možno nechápete, kde ste urobili chybu, lámete si hlavu tým, čo sa mohlo stať, že vaše milované dieťa prepadlo drogám. Je dôležité si uvedomiť, že ako rodičia v tomto môžete zohrať dôležitú rolu a dieťa podporiť. Je však tiež dôležité si uvedomiť, že drogy môžu charakter jedinca skutočne pokriviť a zmeniť na nepoznanie. Preto ak by vám pripadalo čudné, že dieťa, ktoré by vám prv nepovedalo jediné nepravdivé slovo, je teraz schopné vám pokojne luhať do očí, myslite na to, že je potrebné mať sa na pozore.

Buďte v spojení s odborníkmi, prekonzultujte s nimi, ako k dieťaťu pristupovať, aké vymedziť pravidlá, ako zabrániť tomu, aby vás zneužívalo. Buďte k nemu prísni, dodržiavajte stanovené pravidlá, zároveň mu doprajte dostatok lásky a opory v ťažkých životných situáciách.

Tiež sa môžete stretnúť s ďalšími rodičmi, ktorí riešia podobné problémy. Stretnutie s týmito ľuďmi vám môže pomôcť nájsť na problém nový náhľad a vyrovnať sa s neľahkou situáciou. Je možné, že budete i vy sami potrebovať psychologickú podporu, ktorá vám pomôže v náročnej situácii prekonať obdobie najväčšieho trápenia.