Substitučná liečba – aké sú jej možnosti?

Boj so závislosťou nie je nikdy jednoduchý. Pri odvykaní niektorých návykových látok našťastie existuje možnosť využitia substitučnej liečby. Aká je jej súčasná ponuka, dostupnosť a cena?

Substitučná liečba – aké sú jej možnosti?

Substitučná liečba je postavená na princípe, že závislým sú podávané látky, ktoré majú účinok podobný droge, od ktorej sú závislí, nevyvolávajú však tak silne závislosť a baženie. Liečba môže pomôcť pri odvykaní, ideálne ju vždy doplňuje sociálna terapia. U nás možno týmto spôsobom podstúpiť liečbu závislosti od nikotínu alebo opioidov.

Pri odvykaní od fajčenia

Závislosť fajčiarov sa neviaže na samotné cigarety, ale na nikotín v nich sa nachádzajúci. V nízkych dávkach telu škodí výrazne menej než pri vdychovaní produktov vznikajúcich spaľovaním tabaku v cigaretách. Na trhu sú voľne predajné náplasti, žuvačky, pastilky a ústny sprej s obsahom nikotínu. Ide o voľne predajné prípravky, dostať ich v bežných lekárňach a ich ceny sa pohybujú cca od 200 do 600 Kč za balenie.

Čím nahradiť heroín?

Existujú dve látky, ktoré sa užívajú ako substitučná liečba pri závislosti od opioidov, napr. od heroínu – metadón a buprenorfín. Oproti pôvodnej droge majú nasledujúce výhody:

  • Prípravok má dlhý polčas rozpadu, pôsobí teda dlhšie než heroín.
  • Podávajú sa v inej podobe než injekčnej, pri ich užívaní teda nehrozí prenos infekčných chorôb prostredníctvom striekačky.
  • Obmedzujú baženie po droge a abstinenčné príznaky.
  • Umožňujú normálne zapojenie do spoločnosti.
  • Znižujú riziko kriminality spojené s obstarávaním drogy.

Táto liečba je dostupná v sieti liečebných a kontaktných zariadení úzko spolupracujúcich so špecializovanými pracoviska pre substitučnú liečbu. Pokiaľ závislý o liečbu prejaví záujem, je zaradený do substitučného programu, v rámci ktorého je liečba financovaná ministerstvom zdravotníctva. Kapacita týchto programov je však obmedzená.

Pri metadóne hrozí väčšie riziko predávkovania než pri buprenorfíne, preto musia byť závislí, ktorí sú jeho pomocou liečení, omnoho viac sledovaní a látka je omnoho horšie dostupná. Zneužitie buprenorfinu znižuje jeho kombinácia s látkou naloxon, ktorá pri injekčnom užití vyvoláva u závislého nepríjemné pocity. Rovnako ako metadón je aj buprenorfín viazaný na lekársky predpis.

(mir)

 

Zdroje:

http://www.health.gov.au/internet/publications/publishing.nsf/Content/drugtreat-pubs-methrev-toc~drugtreat-pubs-methrev-4

https://www.psychologytoday.com/us/blog/where-addiction-meets-your-brain/201404/buprenorphine-methadone-and-opiate-replacement-therap-1

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 2
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež