Zn.: Hľadám prácu pre svoju myseľ

Je to ťažké, ba priam nemožné sa jej zbaviť. Sprevádza vás na každom kroku alebo čaká ukrytá hlboko v mysli, neustále v pozore, pripravená kedykoľvek skomplikovať život tým, ktorí sa snažia zbaviť svojej závislosti.

Zn.: Hľadám prácu pre svoju myseľ Nie je možné na ňu zabudnúť, nedá sa vymazať, a strašne rada sa pripomína. Nie je to žiadna tajomná bytosť, ale len "obyčajná" myšlienka na drogu – ktorá však z vášho života robí peklo. Ako sa jej zbaviť?

Pokiaľ ste sa rozhodli s drogami prestať, prijmite skutočnosť, že abstinujete, ako každodennú súčasť svojho nového života. Žiadne dohadovanie sa so sebou samým, že raz sa nič nestane a podobne. Skrátka abstinujete. Je to tak, a nie inak!

Neviete si predstaviť, že by ste mohli abstinovať celý život? Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc., to vo Svojpomocnej príručke Ako prestať brať (drogy) vysvetľuje na zaujímavom príklade: "Predstavte si novomanželku, ktorá by sa trápila predstavami niekoľkých vagónov špinavého riadu, ktorý počas manželstva umyje. To by sa asi nikdy nevydala. Takto v priebehu rokov riad postupne umyje, a ani si to neuvedomí." Preto aj vy abstinujte práve dnes. Ďalší deň abstinujte tiež "dnes". Tak uplynú týždne, mesiace a roky.

Úspech nie je zadarmo

Je ťažké na drogu nemyslieť. O to ťažšie, ak sa pohybujeme v prostredí, ktoré nám ju neustále pripomína. Znie to kruto, ale vymeniť priateľov, ktorí s nami fetovali, priateľa či priateľku, ktorí nechcú prestať, podniky, v ktorých je také jednoduché drogu získať, je jediná cesta von. Aj zamestnanie môže byť pre človeka bojujúceho so svojou závislosťou nebezpečné. Rizikové sú profesie spojené s veľkým stresom, nočnými zmenami alebo jednoduchým prístupom k alkoholu a drogám. Pokiaľ je to váš prípad, snažte sa zamestnanie vymeniť za iné.

Miesto drogy adrenalín

Problémy, ktoré "pomohla" zahnať droga, sa dajú vyriešiť inak. Zbaviť sa smútku, strachu, nervozity a samoty pomôže cvičenie, práca, relaxácia, hudba atď. Dobré je tiež niekomu sa zveriť. Máte pocit, že len droga vám ukáže nový svet, nových priateľov, nové dobrodružstvá? Existujú činnosti, ktoré vám dajú to isté. Či už je to adrenalínový šport, cestovanie, alebo napríklad písanie básní. Dôležité je zamestnať myseľ tak, aby na myšlienky na drogu nezostalo miesto. Nemusíte na to byť sami. Pomôcť môže rodina, priatelia aj centrá pre liečbu závislosti. Nebojte sa požiadať o pomoc!

(jas)

Zdroj: www.plbohnice.cz

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež