Pečeni žltačkárov marihuana nesvedčí

Pokiaľ niekto fajčí marihuanu, strachuje sa (ak vôbec) maximálne tak o pľúca. Pravidelných fajčiarov s chronickou hepatitídou C však skôr ako nádor pľúc môže dostihnúť zlyhanie pečene.

Pečeni žltačkárov marihuana nesvedčí Pokiaľ niekto fajčí marihuanu, strachuje sa (ak vôbec) maximálne tak o pľúca. Pravidelných fajčiarov s chronickou hepatitídou C však skôr ako nádor pľúc môže dostihnúť zlyhanie pečene.

Väčšina pacientov s vírusovou hepatitídou C (VHC) sa nakazila aplikáciou vnútrožilových drog. V tejto skupine ľudí totiž často dochádza k požičiavaniu ihiel. Vírusová hepatitída C predstavuje vážny zdravotnícky problém a počet pacientov s neskorými komplikáciami tohto ochorenia stúpa. Tieto neskoré komplikácie sa týkajú predovšetkým pečene v podobe rozvoja pečeňovej cirhózy a neskôr aj nádoru pečene.

Odporúčania lekárov okrem vnútrožilových a ústami užívaných drog neužívať alkohol sú pochopiteľné. Je potrebné chrániť a zbytočne nezaťažovať zostávajúce nepoškodené bunky pečeňového tkaniva.

Alkohol a marihuana pečeni naozaj nesvedčia

Vedci v USA si položili otázku, či by sa tento zákaz nemal týkať aj ďalšej ilegálnej drogy, a to marihuany. Zistili, že pacienti s HCV, ktorí pravidelne každý deň užívali marihuanu, mali významne vyššie riziko miernej až strednej fibrózy pečene alebo jazvenia tkaniva. Ďalším zistením bolo, že ak sa k pravidelnému fajčeniu "trávy" pridá stredné až ťažké užívanie alkoholu, je riziko ešte o mnoho vyššie. V prípade, keď má pacient v tele okrem vírusu hepatitídy C aj vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV), je odporúčanie vyhýbať sa kanabinoidom naliehavejšie, pretože rozvoj pečeňovej fibrózy je opäť o niečo rýchlejší.

Užívatelia vnútrožilových drog často vnímajú marihuanu alebo napríklad tabak ako takmer nevinné neresti, pretože ich pravidelné užívanie nie je zďaleka také zhubné ako opiáty alebo amfetamíny. Ale v prípade, že sa "dopracovali" až k chronickej hepatitíde, mali by výrazne obmedziť všetky ostatné látky ovplyvňujúce vedomie. Ich pečeň im to totiž raz môže "spočítať".

(zep)

Zdroj: American Gastroenterological Association (2008, January 29). Regular Marijuana Use Increases Risk Of Hepatitis C-related Liver Damage. ScienceDaily. Retrieved December 23, 2008, from www.sciencedaily.com/releases

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 3
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež