Závislosť od opioidov: u žien sú tendencie častejšie

Sarah, matka štyroch detí a pracovníčka na súde, nikdy nemala ťažkosti so zákonom. Jej otec bol policajt, a aj preto sa vždy vyhýbala drogám a alkoholu. Navyše si jej práca vyžadovala absolútnu bezúhonnosť. Všetko zmenila až autonehoda.

Závislosť od opioidov: u žien sú tendencie častejšie

Po tom, ako do auta Sarah narazil opitý vodič, utrpela žena poranenie miechy a niektorých nervov. Následkom toho sa u nej začali objavovať migrény a neutíšiteľné bolesti. Lekári všetko najprv riešili obstrekmi, pre nákladnosť liečby však časom prešli na terapiu opioidmi. Sarah musela pre svoj stav opustiť prácu a zostala doma s deťmi. Po čase si začala všímať, že vinou liekov nemá toľko energie ani záujmu venovať sa rodine. Cítila, že sa jej reakcie a premýšľanie spomaľujú. Celý čas si však vravela, že robí všetko podľa odporúčaní lekára, a musí to teda byť v poriadku.

Nemožnosť prestať

Niekoľko rokov po nehode sa Sarah narodilo ďalšie dieťa. Nebola však schopná byť takou matkou, akou bola kedysi. Cítila sa kvôli tomu mizerne, a preto skúšala prestať brať opioidy. Lenže už po 12 hodinách bez liekov sa ocitla v stave, akoby na ňu liezla chrípka. Pocit choroby odznel, až keď si vzala liek. Vtedy jej naplno došlo, že niečo nie je v poriadku. Za lekárom sa však ísť bála. Cítila sa zahanbene a tiež sa obávala reakcie okolia.

Dobrý koniec nie je samozrejmosť

Veci sa však rýchlo vymkli jej kontrole. Aby bola schopná zaplatiť stále narastajúce množstvo liekov, ktoré potrebovala aspoň na základné fungovanie, dávala veci do záložne. Keď to nestačilo, odniesla tam aj šperky, ktoré ukradla svojej matke. Ako to dopadlo? Jej rodičia obvinili z krádeže jej manžela. Sarah sa za neho však postavila a priznala všetky svoje problémy vrátane závislosti. Po rozhovore so svojou rodinou Sarah nakoniec začala so substitučnou terapiou a so závislosťou naďalej úspešne bojuje.

Ženy v nebezpečenstve

Ženy majú všeobecne vyššie riziko vzniku chronickej bolesti, a preto sú im tiež častejšie predpisované lieky na báze opioidov. Navyše sú pre iné hormonálne zloženie náchylnejšie na vznik závislosti ako muži. Podľa výskumov sa u nich tiež častejšie ako u mužov vyskytujú silné túžby užiť drogu. Je aj viac pravdepodobné, že budú lieky na báze opioidov užívať na úľavu od úzkosti alebo stresu.

Ako vyššie uvedený príbeh ukazuje, závislosť môže vzniknúť aj úplne nenápadne a u kohokoľvek. Ak ste v podobnej situácii alebo ju pozorujete u niekoho vo svojom okolí, neváhajte sa poradiť s lekárom.

(mpr)

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež