Závislosť hrozí aj seniorom. Na začiatku často stoja lieky na bolesť

Po dlhom presviedčaní sa sedemdesiatnik Edvard rozhodol liečbu v odvykacom stredisku skúsiť. Predtým však roky nechcel ani počuť o vysadení liekov, ktoré mu pomáhali udržať bolesť na uzde a zrejme ponúkali aj niečo viac. Edvardov príbeh je dôkazom, že závislosť od návykových látok vrátane liekov sa môže rozvinúť v každom veku.

Závislosť hrozí aj seniorom. Na začiatku často stoja lieky na bolesť

Edvard pracoval celý život ako firemný právnik a s návykovými látkami nikdy nemal najmenší problém. Všetko sa začalo nečakane. Niekoľko mesiacov po tom, ako si začal užívať dôchodok, napadol vírus jeho ľavé ucho. Infekcia sa skomplikovala. I keď sa ju podarilo zvládnuť, v krátkom čase prišiel Edvard o polovicu sluchu a neustále ho trápila silná bolesť.

Vzniknuté problémy mala vyriešiť operácia. Tá sa síce podarila, no bolesť časom zosilnela. Lekári proti nej nasadili oxykodón, liek zo skupiny opioidov. Bolesť konečne ustúpila.

Myslel len na ďalšiu dávku

Vyhrané však Edvard nemal. Po čase sa bolesť začala opäť zhoršovať. Lekári preto zvýšili dávky opioidov. A potom znova a znova. Následky na seba nenechali čakať.

U kedysi usmievavého pána plného života sa začali prejavovať zmätenosť a depresie. Nebol schopný rozmýšľať nad ničím iným ako nad ďalšou dávkou lieku. Navyše ho stále, navzdory silným liekom, sužovala bolesť.

Edvardov život sa ocitol v troskách, nebol ani schopný vyjsť z domu. Vedel, že niečo nie je v poriadku, i keď sa vždy snažil dodržiavať dávkovanie predpísané lekárom.

Spadnúť do drogovej pasce je jednoduché

Prvý týždeň v odvykacom zariadení sa Edvard iba snažil vyrovnať s abstinenčnými príznakmi z odňatia drogy – nevoľnosťami, vracaním a bolesťou hlavy. Následná liečba bola úspešná. Bolesť v dôsledku infekcie, samozrejme, nezmizla úplne, teraz ju však Edvard tlmí inými liekmi s nižšou schopnosťou spôsobiť závislosť.

Úsmev sa mu vrátil, a dokonca o svojej závislosti od opioidov otvorene hovorí. Chce zabrániť ostatným seniorom spadnúť do rovnakej pasce, do ktorej sa chytil on.

Aké poučenie vyplýva z Edvardovho príbehu? Spoločnosť často vníma závislosť ako problém „stratených“ dospievajúcich, ktorí zháňajú drogy na ulici nezákonným spôsobom. Závislosť však môže mať mnoho podôb a nevyhýba sa ani ľuďom vyššieho veku. Začína sa pritom nenápadne a prvé známky sa dajú ľahko prehliadnuť. Namieste je preto zvýšená pozornosť voči sebe i svojím blízkym.

(mpr)

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež