Závislosť od liekov. Čo robiť, aby ste do nej nespadli?

O závislosti od drog, alkoholu a nikotínu/fajčenia toho vieme dosť. Nebezpečenstvo liekov však zostáva mnohým ľuďom utajené. Buďme v strehu! Pri užívaní niektorých skupín liekov hrozí vznik silnej závislosti.

Závislosť od liekov. Čo robiť, aby ste do nej nespadli?

Závislosť od liekov vzniká pomaly a nepozorovane. V jednej chvíli sú ešte dobrým sluhom, no zanedlho už zlým pánom. Podľa štatistík patria lieky po alkohole k najčastejšie zneužívaným látkam. Nebezpečnou drogou sa môžu stať predovšetkým:

  • lieky proti bolesti,
  • prípravky na upokojenie a dobré spanie,
  • stimulačné látky.

Problémy so závislosťou od liekov častejšie mávajú ženy a starší ľudia, môžu sa však objaviť u kohokoľvek.

Prvý kontakt s drogou je obvykle spojený so zdravotnými problémami, ako sú:

  • bolesti hlavy,
  • svalové alebo menštruačné bolesti,
  • poruchy spánku a psychické napätie.

Jedinci užívajúci lieky si závislosť mnohokrát neuvedomujú. Problémy nastanú až vo chvíli, keď nemajú k lieku prístup.

Sedem kľúčov k nezávislosti

Liečba závislosti od liekov je zložitá, preto je dôležité jej vzniku predchádzať. Pokiaľ sa nechcete dostať do pazúrov závislosti i vy, dodržujte nasledujúce rady:

  1. Uistite sa, že užívate správne lieky. Podrobne opíšte lekárovi svoj problém a oboznámte ho so všetkými medikamentmi, ktoré užívate. To platí i pre voľne predajné liečivá a doplnky stravy. Rozoberte s ním vhodnosť každého prípravku a možnosti bezpečnejšieho riešenia svojich ťažkostí.
  2. Choďte pravidelne na kontroly. Informujte lekára o zmenách zdravotného stavu a konzultujte s ním účinnosť nasadenej liečby.
  3. Postupujte podľa pokynov. Užívajte lieky podľa odporúčaní v príbalovom letáku. Prípadnú zmenu dávkovania alebo užívania ďalších liekov vždy konzultujte s lekárom.
  4. Oboznámte sa s účinkami lieku. Pred začatím liečby sa tiež informujte o jeho prípadných nežiaducich účinkoch. Nikdy nekombinujte lieky s alkoholom alebo voľne predajnými prípravkami bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.
  5. Neužívajte lieky niekoho iného. Každý organizmus je jedinečný. Rozhodne odmietnite medikamenty, ktoré vám ponúknu priatelia alebo známi, i keď sa liečia s podobným problémom.
  6. Neobjednávajte si lieky cez internet (on-line). Niektoré internetové predajne môžu predávať napodobeniny vašich medikamentov, ktoré môžu byť pre organizmus nebezpečné.
  7. V prípade akýchkoľvek ťažkostí neotáľajte s návštevou lekárskej ordinácie. Jedine odborník totiž dokáže odhaliť pravý dôvod ťažkostí a nasadiť liečbu šitú na mieru vašim potrebám.

(holi)

Zdroj:
www.mayoclinic.org

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež