Závislosť od liekov sa nevyhla ani lekárovi

Nemôžem vám povedať svoje meno, koľko mám rokov ani kde bývam. Už vôbec vám neprezradím, kde pracujem a aké je moje zameranie. Môžem vám povedať len jedno – som lekár a bol som závislý na liekoch. Ak chcete, prečítajte si môj príbeh.

Závislosť od liekov sa nevyhla ani lekárovi

Hneď na začiatku vám musím povedať, ako veľmi sa hanbím. Aj keď sa môj príbeh odohral pred mnohými rokmi, stále vo mne niekedy ožívajú pocity hanby a osobného zlyhania. Ale môj príbeh je našťastie jedným z tých s dobrým koncom.

Nezvládal som tlak a vysoké tempo

Na strednej škole ani nikdy potom som neholdoval alkoholu. Bol som usilovný študent medicíny a trávil som veľa času nad učebnicami. Raz, azda to bolo pred nejakou skúškou, už neviem, mi kamarát poradil lieky, ktoré ma udržia hore celú noc. Vyskúšal som ich a ich účinok ma úplne dostal – vydržal som sa učiť až do rána! Bolo to omnoho lepšie než kofeín. Odvtedy som ich občas užíval. Naučil som sa lieky objednávať cez internet, kde boli ľahko dostupné.

Po škole som sa vrhol do praxe s jediným cieľom – stať sa najlepším lekárom na svete. Pacientov pribúdalo a ja som musel pracovať viac a viac. Nemal som žiadne skúsenosti s vedením vlastnej ordinácie a bol som neustále pod tlakom. Aby som zvládal vražedné tempo, začal som znovu sem-tam užívať tablety ako na vysokej. Netrvalo dlho a s hrôzou som si uvedomil, že beriem obrovské množstvo piluliek na povzbudenie, aby som sa cez deň udržal v chode, a ešte väčšie množstvo piluliek na spanie, aby som vôbec zaspal. Nechcel som si však nič pripúšťať. Bol som úspešný, obľúbený, mal som rodinu a deti. Čo viac si priať?

Najťažšie bolo priznať si závislosť

Aby som sa dostal k liekom, objednával som ich na internete. Recepty som písal na svojich rodinných príslušníkov. Náhle mal môj otec artritídu, strýko boľavé koleno… Predpisoval som lieky ako zmyslov zbavený. To sa však malo skončiť. Jedného dňa zaklopala na moje dvere pracovníčka Národného ústavu pre kontrolu obchodu s drogami. Závažnosť celej situácie mi došla až po tom, keď som prišiel o pacientov a klesol v očiach svojich aj kolegov. Navyše som mal na krku ten stoh falšovaných predpisov na lieky.

Keď už sa zdalo, že ma situácia úplne zničí, karta sa obrátila. Vďaka podpore svojich blízkych som nastúpil na odvykaciu kúru. Moje telo prešlo detoxikáciou, ale myseľ bola stále závislá a túžila po droge. Až keď som si skutočne pripustil, že som závislý, mohol som sa konečne uzdraviť.

Návrat do života

Po mesiacoch liečby, očistený fyzicky aj duševne, som sa vrátil domov a moji blízki ma láskyplne prijali. S pacientmi to bolo omnoho horšie. Mal som zničenú povesť a trvalo veľa rokov, kým mi ľudia zase začali dôverovať.

Ako som už zmienil, niekedy sa za všetko hanbím. Ale tiež sa cítim silný. Rozhodne silnejší než predtým.

(brbr)

Zdroj: www.massmed.org

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež