Ako zvíťaziť nad závislosťou. Diel I. – Je čas urobiť zmenu

Niekedy sa v živote veci udejú veľmi rýchlo. Začnete nevinným experimentom, chytíte sa zlej partie a už sa motáte v začarovanom kruhu, z ktorého niet cesty von. Nedovoľte drogovej závislosti, aby vás úplne ovládla. Prvý krôčik k lepším zajtrajškom je totiž vždy vo vašich rukách.

Ako zvíťaziť nad závislosťou. Diel I. – Je čas urobiť zmenu

Začnite u seba

S užívaním drog nastupujete do rýchlika, ktorý vás neúprosne ženie až na konečnú stanicu. Pre väčšinu závislých je najťažší úplne prvý krôčik, a tým je rozhodnutie o zmene. V živote síce prichádza mnoho zmien, ale žiadna z nich nebýva príliš jednoduchá. Dvojnásobne to platí v prípade drogovej závislosti. Vymaniť sa z pazúrov drog si vyžaduje čas, odhodlanie, dostatočnú motiváciu a podporu okolia. Najprv je potrebné premyslieť si, akú veľkú rolu hrajú drogy vo vašom živote.

 • Vytvorte si prehľad o tom, ako často a v akom množstve drogu užívate. To vám pomôže získať prehľad o závažnosti situácie.
 • Uvedomte si, o čo vás drogy v živote pripravili. Prišli ste kvôli závislosti o partnera, rodinu, kamarátov, prácu, bývanie či zdravie? Ak odpovedáte viackrát áno, situácia je veľmi závažná.
 • Zverte sa s problémom niekomu blízkemu, nikdy proti závislosti nebojujte sami.
 • Každý deň si pripomínajte, prečo chcete so závislosťou skoncovať.
 • Stanovte si budúce ciele a sny. Môžete začať s dátumom, keď chcete začať odvykať. Snívate o zdravej rodine, domčeku so záhradou a dobrej práci? Aj to sa vám môže splniť, ak pôjdete tvrdo za svojím cieľom a drogám poviete rezolútne nie.

Zoznámte sa s možnosťami liečby

Len premýšľaním však nič nedosiahnete. Nastal čas konať a preskúmať možnosti liečby. Majte na pamäti, že:

 • Proti drogovej závislosti neexistuje žiadny čarovný liek, ktorý by účinkoval u všetkých. Potreby každého z nás sú rôzne, a preto existuje niekoľko možností, ako si so závislosťou poradiť. Je dôležité nájsť program, ktorý vám bude vyhovovať.
 • Liečba by sa nemala zaoberať iba drogovou závislosťou. Závislosť totiž ovplyvňuje celý život vrátane medziľudských vzťahov, kariéry, psychiky a fyzického zdravia. Preto by sa o vás mal starať tím lekárov, psychológov, sociálnych pracovníkov a ďalších odborníkov.
 • Cesta k odvykaniu je dlhá a ťažká. Náhlu zmenu nemožno vyvolať mávnutím čarovného prútika. Všeobecne platí, že čím je závislosť intenzívnejšia, tým je liečba dlhšia a náročnejšia. Z tohto dôvodu je zásadné skoncovať so závislosťou čo najskôr.
 • Existuje mnoho miest, kam sa obrátiť o pomoc. Prípady ťažkej závislosti vyžadujú lekársku starostlivosť a detoxikačný program. Ak prídete včas, môže vám stačiť pomoc od odborníkov z centier pre drogovo závislých, sociálnych pracovníkov či členov cirkvi.

Nie ste v tom sami

Zbaviť sa závislosti od drog rozhodne nie je prechádzka ružovým sadom. Obzvlášť ak sa snažíte odraziť od dna úplne sami. Možno dôležitejšia než samotná liečba je podpora vášho okolia. Čím viac ľudí za vami bude stáť, tým väčšia je šanca na vaše uzdravenie.

 • Oprite sa o rodinu a priateľov – ak sa k vám obrátili chrbtom, zvážte podporu skúsených psychoterapeutov a kolektívnych terapií.
 • Zbavte sa starých známostí – najmä tých, ktoré vás spájali s drogovým návykom.
 • Zapojte sa do kolektívu – podporu môžete nájsť v cirkevných spolkoch, dobrovoľníckych združeniach alebo akciách usporadúvaných komunitami pre odvykanie od závislostí.

Prvý krôčik býva vždy najťažší, ale rozhodne stojí za to. Vystúpte z vlaku, v ktorom vám robia spoločnosť drogy. Nesledujte, ako vám za jeho oknami ubieha život priamo pred očami. Urobte tú rozhodujúcu zmenu pred tým, než dôjdete na konečnú.

(holi)

Zdroj: www.helpguide.org

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 5
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež