Drogy ako útek pred realitou

Pomerne veľké množstvo ľudí vidí v alkohole istý druh úniku zo sveta plného nepríjemných vecí.

Drogy ako útek pred realitou

Pomerne veľké množstvo ľudí vidí v alkohole istý druh úniku zo sveta plného nepríjemných vecí. Z rovnakých dôvodov niektorí jedinci siahnu aj po drogách – honba za peniazmi, túžba po láske aj nekonečné hľadanie práce sa potom javí ľahšie. Bohužiaľ, len do vytriezvenia, preto sa celý „kolotoč“ musí často točiť ďalej a ďalej.   

Ilúzia lepšieho sveta

Najčastejšie dôvody, prečo ľudia vidia v drogách riešenie, sú tieto:    

  • Umožňujú im utiecť od pocitov úzkosti a beznádeje.
  • Umiestňujú užívateľa halucinogénnych látok do sveta plného možností, kde sa veci stále len nezhoršujú.
  • Drogy môžu vyvolať okolnosti, ktoré dávajú človeku pocit väčšieho významu.

Na obláčiku

Rôzne druhy drog pôsobia rôznym účinkom. Marihuana napríklad dáva svojmu užívateľovi falošný pocit radosti. Takí ľudia sa väčšinou zasmejú tým najväčším hlúpostiam a maličkostiam. Všetko je im „ukradnuté“ a sú presvedčení, že svet je tak nejako lepší. Notorický fajčiar marihuany si zapáli buď hneď zrána, alebo hneď ako sa počas dňa čokoľvek pokazí. Bez svojej drogy sa môže cítiť dosť depresívne, a môže dokonca hľadať aj nové, rizikovejšie spôsoby, ako sa do opojného stavu opäť dostať.

S depresiou za chrbtom

S ťažšími drogami, ako je napríklad kokaín, sa únik koná formou úplného otupenia k problémom a starostiam všedných dní. Príjemca sa odtrháva od reality vinou zvýšenej mozgovej aktivity. Fyzicky sa cíti dobre a vníma svet omnoho jasnejšie, zrazu je všetko pozitívne. Rozdiel od marihuany je v tom, že keď opojenie tvrdými drogami skončí, užívateľ chce hneď viac. Ak to nejde, takisto prechádza do depresie, ktorá môže byť často horšia než pred prvým užitím drogy.

Hrôzy závislosti 

Užívatelia drog si nikdy nezačínajú aplikovať tieto látky s tým, že sa chcú stať závislými. Taký človek môže začať kvôli kamarátom, ktorí ho na to prehovoria, alebo preto, že potrebuje pred niečím utiecť. Faktom je, že drogy úplne menia vnímanie reality a dávajú pocit, že všetko pôjde lepšie. Najdesivejšia na týchto látkach je však závislosť – bez nej by okolo drog nebolo toľko zla.

(dak)

Zdroj:www.helium.com

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež