Závislosť hrozí aj po ukončení liečby. Buďte v strehu

Závislosť od návykových látok je problém, ktorému musíte čeliť celý život. Pokušenie na vás číha aj po úspešnom ukončení liečby. Poradíme, ako zabrániť opätovnému návratu k drogám a riziko znížiť na minimum.

Závislosť hrozí aj po ukončení liečby. Buďte v strehu

Ak sa rozhodnete skoncovať s návykovou látkou, spočiatku sa intenzívne sústredíte na dodržanie abstinencie. Všetko ostatné sa musí bezpodmienečne podriadiť. Časom už všetko zvládate lepšie, dávate si život do poriadku. Už nepotrebujte intenzívnu liečbu. Myslíte si, že máte problém pod kontrolou. Môže však nastať okamih, keď si poviete, že raz sa predsa nič nestane. A povolíte. A potom znovu. A znovu.

Aj po úspešnej liečbe vám hrozí, že závislosti opäť podľahnete. Neberte to na ľahkú váhu. Predsa nezahodíte úsilie, ktoré ste museli vynaložiť pri liečbe. Neriskujte kvôli jednorazovému pocitu uspokojenia zdravie a život.

 Čo robiť, aby vás droga zase nedostala

  1. Dodržujte plán liečby. Sledujte svoje túžby a potreby. Môže sa vám zdať, že ste sa úplne uzdravili. Že už nemusíte vyvíjať úsilie a snažiť sa zostať „čistí“. Nenechajte sa mýliť. Radšej ďalej navštevujte svojho terapeuta, dochádzajte na skupinové sedenia, užívajte predpísané lieky. Riziko opätovného prepadnutia závislosti sa výrazne zníži.
  2. Vyvarujte sa rizikových situácií. Ak je to možné, nevracajte sa do miest, kde ste drogy užívali. Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí vás s drogami spájajú.
  3. Myslite optimisticky. Uvedomte si, čo ste získali, keď ste sa drog zbavili. Nemyslite na ne ako na upierané potešenie. Schválne – aké výhody vám priniesla abstinencia?
  4. Nenechajte sa zneistiť. Aj pri abstinencii sa môžu objaviť závažné problémy. S čistou hlavou bude jednoduchšie ich vyriešiť, vyrovnať sa s nimi. Návrat k drogám rozhodne nie je riešením, problémy to skôr prehĺbi.
  5. Okamžite vyhľadajte pomoc, pokiaľ znovu užijete návykovú látku. Nezľahčujte situáciu. Odborník vám pomôže túto epizódu prekonať a neprepadnúť závislosti naplno.

Dôležitá je podpora, nie výčitky

Máte medzi svojimi blízkymi niekoho, kto bojuje so závislosťou? Chcete mu pomôcť?

  • Dôležitá je najmä komunikácia a podpora.
  • Snažte sa neprivádzať ho do situácií a miest, ktoré má spojené s užívaním návykovej látky. Aj rôzne večierky bývajú mnohokrát zradné.
  • Načúvajte. Pracujte na kvalitnom zázemí a vzájomnom vzťahu.
  • Pri podozrení, že sa problém s drogami vrátil, sa s odborníkom poraďte o ďalšom postupe. Agresívne správanie a zvyšovanie hlasu rozhodne nie sú namieste.

Závislosť bude väčšou či menšou súčasťou vášho života najskôr už navždy. Časom bude jednoduchšie s ňou bojovať, nikdy však nemôžete poľaviť. Pozor si dávajte hlavne v náročnejších životných situáciách. Aj tie však zvládnete lepšie s čistou hlavou.

(dos)

Zdroj: www.mayoclinic.org/diseases-conditions/drug-addiction/symptoms-causes/syc-20365112

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež