Marihuana – konečná, alebo len prestupná stanica?

Drogová závislosť je celosvetový problém. Prvenstvo medzi európskymi krajinami v počte mladých ľudí majúcich skúsenosť s akoukoľvek nelegálnou drogou zaujíma Česká republika. Navyše, mnoho ľudí nezostane "len" pri marihuane alebo ďalších mäkkých drogách.

Marihuana – konečná, alebo len prestupná stanica? Drogová závislosť je celosvetový problém. Prvenstvo medzi európskymi krajinami v počte mladých ľudí majúcich skúsenosť s akoukoľvek nelegálnou drogou zaujíma Česká republika. Navyše, mnoho ľudí nezostane "len" pri marihuane alebo ďalších mäkkých drogách.

"Maruška" je populárna

Podľa projektu ESPAD 2007 bolo zistené, že skúsenosť s nelegálnou drogou, zvlášť marihuanou a hašišom, má takmer polovica šestnásťročných! V priebehu štúdie v roku 2007 sa k užitiu konope v poslednom mesiaci priznal každý šiesty študent. S tvrdou drogou mal v tom istom roku skúsenosť každý jedenásty český školák.

Alkohol – marihuana – tvrdé drogy

Podľa štúdie zameranej na stredoškolských študentov v štáte New York prebieha cesta k užívaniu tvrdých drog v niekoľkých štádiách. Na začiatku je alkohol, nasleduje marihuana, od ktorej je už len krok k tvrdým drogám. To však neznamená, že každý, kto začne piť alkohol, začne fajčiť aj marihuanu a nutne sa dopracuje k užívaniu tvrdých drog. Iba štvrtina študentov pijúcich alkohol skúsila marihuanu a štvrtina fajčiarov marihuany okúsila tvrdé drogy. Málokto však prešiel z alkoholu rovno na tvrdé drogy bez toho, aby najprv vyskúšal marihuanu.

Výnimka potvrdzuje pravidlo

Uvádza sa, že čím častejšie je fajčenie marihuany, tým väčšia je pravdepodobnosť užitia tvrdých drog. Zo štúdie vyplynulo, že z každodenných fajčiarov marihuany, ktorí ju fajčili denne minimálne 3 roky, až 73 % skúsilo kokaín, 35 % heroín. Naopak, iba jedno percento opytovaných užilo tvrdé drogy bez toho, aby najprv fajčili marihuanu.

Dôvodov, prečo zvlášť mladí ľudia začnú experimentovať s drogami, je celý rad. Často droga pomáha utiecť od problémov, zabudnúť na nepríjemnú minulosť. Omnoho častejšie za prvotným "ochutnaním" drogy stojí zvedavosť, snaha zapojiť sa do kolektívu a dokázať si svoju dospelosť. Kladná skúsenosť s jednou drogou vedie často k túžbe skúsiť ďalšiu. Kam až to môže dôjsť, dokazuje nasledujúca skúsenosť jedného mladého človeka: "V pätnástich rokoch som vyfajčil svoj prvý joint. Nechcel som byť vyradený z kruhu svojich priateľov. Dnes si pichám heroín a som odpísaný."

Skúste sa preto zamyslieť, ako a s kým vaše deti trávia voľný čas. Naozaj o nich viete to, čo si myslíte, že viete?

(pad)

Zdroj:
www.geocities.com
www.drogy.net
www.marihuana.cz

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež