Drogovo závislým od opioidov pomáhajú špeciálne lieky

Zbavenie sa závislosti od drog nie je len otázkou vôle. Závislý človek v drvivej väčšine prípadov potrebuje aj pomoc zvonku. Šancou pre neho preto môže byť liečba pomocou určitých liečiv, ktoré pomôžu zvládať abstinenčné príznaky a zároveň znižujú nutkanie opäť siahnuť po pôvodnej droge.

Drogovo závislým od opioidov pomáhajú špeciálne lieky
  • rozvratu rodinných a ďalších sociálnych vzťahov,
  • strate zamestnania, a teda finančného zaistenia,
  • vzniku kriminálneho správania (krádeže, agresivita…).

Riešenie závislosti je komplikované. Nestačí jednoduchá detoxikácia, teda odstránenie drogy z organizmu. Je nutná celková starostlivosť:

  • psychologická pomoc vedúca k zmenám v správaní jedinca,
  • lieková terapia, ktorá pomáha prekonať abstinenčné príznaky,
  • skupinové terapie a podporné skupiny umožňujúce spätné začlenenie jedinca do spoločnosti.

Lieková terapia je základ

Celková terapia závislého jedinca musí byť každému jedincovi ušitá takpovediac na mieru. Základom takej terapie je očistenie organizmu od drogy. Také očistenie však nie je nijako jednoduché. Vynechanie dávky so sebou prináša celú škálu príznakov označovaných ako abstinenčné, ktoré sú veľmi nepríjemné. Aby sa tomu predišlo, je potrebné hladinu drogy v organizme znižovať postupne po malých dávkach.

Lieky vhodné na substitučnú terapiu závislosti od opioidov sú také, ktoré samy majú niektoré vlastnosti opiátov. Tieto vlastnosti im umožňujú predchádzať vzniku abstinenčných príznakov a túžby po dávke. Zároveň tieto lieky pôsobia na rovnaké cieľové miesta v mozgu a blokujú tak možnosť uplatnenia pôvodnej drogy. Výhodou je tiež, ak má liek dlhší čas účinku než droga, ktorú nahrádza. Menej časté podanie lieku než pôvodné drogy normalizuje pacientovo správanie, keď nežije len od jednej dávky k druhej, ale môže počas dňa robiť bežné činnosti. Ďalšou vlastnosťou týchto liekov je spôsob podania. Lieky sa podávajú ústne, a tým predchádzajú vzniku komplikácií spojených s injekčným podaním drog a zároveň sa opäť normalizuje pacientovo správanie.

Substitučná terapia závislosti od opioidov prináša tieto výhody:

  • znižuje potrebu užívania ilegálnych drog,
  • znižuje úmrtnosť,
  • znižuje riziko šírenia infekcií spojených s injekčným užívaním drog,
  • zlepšuje fyzické i duševné zdravie pacienta,
  • zlepšuje schopnosť začlenenia do spoločnosti,
  • znižuje kriminalitu spojenú s užívaním drog.

Svetová zdravotnícka organizácia má na svojom zozname základných liečiv dve látky na liečbu závislosti od opioidov – metadón a buprenorfín.

Metadón sa podáva väčšinou vo forme tekutiny ústne, v niektorých krajinách je k dispozícii i v tabletách.

Buprenorfín sa užíva sublingválne vo forme tabliet. Účinok buprenorfínu je porovnateľný s metadónom. Oceňovanou vlastnosťou sú iba mierne abstinenčné príznaky.

Na záver je potrebné podotknúť, že prvým krokom liečby akejkoľvek závislosti je priznať si problém. Závislý pacient sa nikdy nevylieči, nech je liečba akokoľvek dobrá, ak k tomu on sám nebude mať skutočnú motiváciu.

(krot)

Zdroj: www.unodc.org

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 4
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež