Substitučná liečba a alkohol: na túto kombináciu radšej zabudnite

Napriek tomu, že substitučná liečba závislosti od opiátov má jednoznačne pozitívne výsledky, niekedy aj samotné lieky, ktoré sú na túto terapiu potrebné, môžu byť pre pacientov alebo nelegálnych užívateľov smrteľne nebezpečné.

Substitučná liečba a alkohol: na túto kombináciu radšej zabudnite

Napriek tomu, že substitučná liečba závislosti od opiátov má jednoznačne pozitívne výsledky, niekedy aj samotné lieky, ktoré sú na túto terapiu potrebné, môžu byť pre pacientov alebo nelegálnych užívateľov smrteľne nebezpečné. Zvlášť ich konzumácia spoločne s alkoholom či inými omamnými látkami je bez zveličovania hazardovaním so životom.

Predávkovanie v alkoholovom opojení

Podrobný prehľad otráv spojených s liekmi užívanými v substitučnej liečbe zostavili nedávno odborníci vo Fínsku, v krajine, kde drogy aj alkohol predstavujú na prvý pohľad nečakane veľký problém. Čo zistili?

  • V absolútnej väčšine prípadov išlo o neúmyselné predávkovanie, keď bola substitučná liečba užívaná v rozpore s pravidlami alebo priamo ilegálne zneužívaná.
  • Dôležité je, že medzi takmer dvomi stovkami prípadov smrteľných otráv bol iba jediný, kde boli v krvi mŕtveho nájdené len samotné lieky substitučnej liečby.
  • Vo všetkých ostatných prípadoch bolo predávkovanie spojené s požívaním alkoholu, benzodiazepínov, prípadne iných opiátov.
  • K smrti väčšinou došlo až po určitom čase v spánku, len asi desatina užívateľov zomrela na predávkovanie okamžite.
  • A ešte jeden zaujímavý detail: typickou obeťou predávkovania prípravkami substitučnej liečby je 27-ročný, od opiátov závislý muž.

Mozog "pod vplyvom" zabúda dýchať

Smrť po predávkovaní opiátmi užívanými v substitučnej liečbe nastáva kvôli ich tlmivému účinku na dýchacie centrum. Pretože rovnako pôsobí vo vyšších dávkach aj alkohol, dochádza k predávkovaniu a smrti udusením podstatne ľahšie, ak sa oboje kombinuje.

Opatrnosť sa vyplatí

Všeobecne teda platí, že bezpečné dávky sa odhadujú dosť ťažko a v kombinácii s alkoholom tým skôr. Navyše, užívanie substitučnej liečby v rozpore s odporúčaním lekára je vždy nebezpečné.

(vek)

Zdroj: Hakkinen M. et al.: Benzodiazepines and alcohol are associated with cases of fatal buprenorphine poisoning. Eur J Clin Pharmacol. 2012 Mar; 68 (3): 301–9.

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež