Večierky a oslavy – niekedy môže ísť doslova o život!

Pre mnohých ľudí ide o akcie, keď je príležitosť vymazať z hlavy povinnosti aj starosti a užiť si „zábavu“.

Večierky a oslavy – niekedy môže ísť doslova o život!

Pre mnohých ľudí ide o akcie, keď je príležitosť vymazať z hlavy povinnosti aj starosti a užiť si „zábavu“. Komu nestačí alkohol a potrebuje nejaké väčšie odviazanie, siahne po drogách. A sú aj experimentátori, ktorí pitie a omamné látky konzumujú spolu. Väčšinou ani netušia, o akú nebezpečnú vec ide.   

Nepodľahnite pokušeniu

Niekedy sa tak na zdanlivo nevinnom večierku môže rozbehnúť len ťažko zastaviteľný vlak závislosti, ktorého zlovestné húkanie možno započuť v každom ďalšom pozvaní na oslavu či na nejakú podobnú akciu. Ako teda čeliť možným nebezpečným lákadlám?

  • Starostlivo si plánujte svoj voľný čas, nech ho všetok nepremárnite tam, kde je možný výskyt alkoholu a drog.
  • Vyriešte si pravdivo sami so sebou, či máte, alebo nemáte problém so závislosťou.
  • Vyhýbajte sa akémukoľvek experimentovaniu, prekonávaniu „krčmových rekordov“ a pod.
  • Pohybujte sa len v kruhu priateľov, ktorým na vás naozaj záleží.

Kokteily smrti

Existujú opojné a návykové látky, kde aj jedno jediné vyskúšanie môže znamenať, že zostanete bez priateľov, práce a v niektorých prípadoch aj bez života. Každý človek totiž reaguje odlišne, a tak takmer nemožno odhadnúť, ako kto po ktorej droge či jej kombinácii s niečím iným dopadne. Boli to napríklad lieky proti úzkosti a bolesti spolu s tabletkami na spanie, ktoré zabili mladého nádejného herca Heatha Ledgera. Niektoré nebezpečné „kokteily“ je preto dobré poznať a vyhnúť sa im. Sú to:

  • Alkohol a benzodiazepíny. Zo všetkých hospitalizácií v nemocnici, ktoré nejako súvisia s alkoholom a drogami, ide dokonca až v pätine prípadov o bezodiazepíny zapité alkoholom a o následnú poruchu dýchania.
  • Alkohol a lieky proti bolesti. Ide hlavne o látky ako morfín, hydromorfín a fentanyl, ktoré v kombinácii s alkoholom vedú zvlášť u žien k závažným stavom s nutnou hospitalizáciou.
  • Alkohol a kokaín. Zo štatistiky prípadov spojených s alkoholom a drogami vyplýva, že táto kombinácia tvorí až tretinu prípadov. V tele sa po požití objaví toxická látka kokaetylén, ktorá poškodzuje srdce, pečeň a ďalšie orgány. Táto látka bola zistená aj u speváčky Whitney Houston.

Povedzte nie

Nech už budú okolnosti či oslavy akékoľvek, vždy máte možnosť sa rozhodnúť a povedať jasné a dôrazné nie všetkým náhradkám ozajstnej radosti. Buďte odvážni a nepremýšľajte nad tým, ako sa na vás budú druhí dívať. Myslite na seba a nenechajte sa zatiahnuť do hry, v ktorej môže ísť o život.

(dak)

Zdroje:
www.allaboutaddiction.com
www.thefix.com

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež