Z moci drog sa dá dostať – stačí len naozaj chcieť!

Paul pracuje ako lekár a poradca v centre pre terapiu závislostí v Atlante. Denne pomáha klientom bojovať s drogami a alkoholom. To by nebol až taký výnimočný príbeh. Paul však oproti iným terapeutom na vlastnej koži zažil, aké to je, sedieť na druhej strane stola. S drogami a nadmerným pitím začal ako šestnásťročný a so závislosťou bojoval celých desať rokov.

Z moci drog sa dá dostať – stačí len naozaj chcieť!

Príbeh Paulovej závislosti sa začal v čase dospievania, keď sa alkoholom a neskôr i omamnými látkami snažil tlmiť pocity vlastného zlyhania. „Drogy mi umožňovali prežívať niečo ako malé prázdniny od života,“ vysvetľuje Paul. „Na heroíne som sa tiež cítil pokojnejší a mal som pocit, že mi to jasnejšie myslí.“ Túžba po pokoji a potreba dať si drogu postupne narastali. „Nikdy som si však nemyslel, že budem závislý, napriek tom, že som si heroín i pichal,“ priznáva Paul. V tom čase žil i napriek všetkým problémom ešte celkom normálnym životom.

V pasci

Všetko sa zhoršilo v čase pred prijímacími skúškami na medicínu. V tom čase Paulovej matke zistili rakovinu prsníka v pokročilom štádiu. Umierala. Chcela, aby sa za ňou syn vrátil z internátu domov a strávil s ňou čas, ktorý jej zostával. Paul súhlasil a rozhodol sa zároveň so školou a kamarátmi opustiť i svet drog. Stres z choroby matky a z blížiacich sa skúšok však neustal. Začal matke kradnúť morfín, ktorý užívala proti bolesti. „V tom čase sa skončilo experimentovanie a začala sa skutočná závislosť,“ mieni Paul. „Nevedel som, ako z toho von, nešlo to. Bol som už v pasci závislosti. Zároveň som však stále dokázal všetko maskovať a pôsobiť navonok v pohode.“ Paul sa i napriek ťažkostiam s drogami naozaj dostal na medicínu. Po smrti matky začal popri škole pracovať vo farmaceutickom laboratóriu, čím získal prístup ku kokaínu. Začal ho užívať stále častejšie. Napriek tomu však mával obdobia, keď dokázal byť bez drog, a nakoniec medicínu úspešne vyštudoval. Po škole sa Paul vrátil do Oregonu a nastúpil ako začínajúci lekár na kolo praxí do nemocnice.

Chrobáky útočia

Následky kokteilu drog a alkoholu na seba nenechali dlho čakať. Paul začal z času na čas užívať kokaín i injekčne, pod vplyvom drogy býval podozrievavý a občas strácal kontakt s realitou. Jedného neskorého večera po príchode z nemocnice potreboval opäť svoju dávku. Tentoraz sa mu situácia už úplne vymkla z rúk. Po injekcii kokaínu bola Paulova kúpeľňa náhle plná chrobákov! Chcel ich všetky pozabíjať, dostať ich… Ráno sa prebudil v záplave črepín na podlahe rozbitej kúpeľne. Po chrobákoch nebolo, pochopiteľne, nikde ani stopy. Rozhodol sa s kokaínom skončiť. Namiesto neho sa však vrátil k opiátom, ktoré si ako doktor mohol už sám predpisovať. Rýchle, lacné, ľahké. Viditeľne problémový mladý lekár našťastie v nemocnici nezostal dlho bez povšimnutia.

Cesta z dna

Vedenie kliniky, kde bol Paul na praxi, nadobudlo podozrenie, že niečo nie je v poriadku, a odporučilo mu navštíviť psychiatrickú kliniku. Dobre mienené rady však Paul rázne odmietal. Čoskoro vyplávali na povrch podvody s receptmi a on putoval z nemocnice do väznice. Začalo sa peklo. Krutý odvykací stav na seba nenechal dlho čakať – zvracal, nemohol chodiť, schudol. Po šiestich týždňoch detoxifikácie mu odporučili terapiu v centre na liečbu závislostí v Atlante. Paul spomína na pobyt v centre ako na obdobie, počas ktorého konečne dospel. Okrem závislosti sa naučil zvládať i svoje emócie a stres a postarať sa sám o seba. Po vyliečení začal pracovať ako lekár na oddelení porúch príjmu potravy a pomaly získaval späť sebadôveru i dôveru okolia.

Dobrý koniec

Len ťažko by niekto na začiatku liečby hádal, že ten vychudnutý zlomený mladík sa po prepustení z liečebne vráti k medicíne. Paul sa rozhodol ísť s kožou na trh a pomocou svojho príbehu skúsiť dať nádej ľuďom s rovnakým problémom. Prestúpil na oddelenie závislostí a začal tu viesť terapie. Bol nadšene prijatý a postupne sa vypracoval až na vedúceho oddelenia. Dnes má Paul 39 rokov a už trinásť rokov je bez drog a alkoholu. Jeho príbeh je pre pacientov veľkou inšpiráciou a motiváciou. Dokazuje, že i človek, ktorý si siahol na vlastné dno, sa od neho môže odraziť, využiť ponúkanú pomoc a nájsť v sebe dostatok síl náročnú liečbu úspešne dokončiť.

(zzka)

Zdroj: 
www.thirteen.org

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 6
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež