Ako zvíťaziť nad závislosťou. Diel II. – V ústrety lepšiemu životu

Ak ste sa práve úspešne zbavili drogovej závislosti, gratulujeme! Lenže tento nepriateľ sa len tak ľahko nevzdáva. Občas sa bude snažiť nabúrať váš nový život. Naučte sa preto zvládať každodenný stres a vybudujte si pevné zázemie – to bude vaša hlavná obrana.

Ako zvíťaziť nad závislosťou. Diel II. – V ústrety lepšiemu životu
  • Nájdite si nové koníčky. Vyskúšajte niečo, o čom ste dovtedy zatiaľ iba snívali, a prebuďte v sebe kreativitu a fantáziu.
  • Zaobstarajte si malého spoločníka. Starostlivosť o zviera so sebou prináša zodpovednosť, ktorá pomôže lepšie zvládať kritické okamihy. Maznáčik na revanš naplní váš život svojou oddanou láskou.
  • Zapojte sa do komunity. Podeľte sa o svoje skúsenosti a zážitky s ľuďmi, ktorí sa tiež vyliečili zo závislosti. Ak si veríte, staňte sa dobrovoľníkom bojujúcim proti drogám. Vaša osobná skúsenosť môže pomôcť odradiť mladých ľudí od experimentov s omamnými látkami.
  • Stanovte si rozumné ciele. Teraz, keď ste sa zbavili tieňov minulosti, môžete začať budovať kariéru, nájsť si životného partnera alebo zlepšovať svoje zdravie.
  • Nezabúdajte na seba. Pravidelné cvičenie, dostatočný spánok a zdravé stravovacie návyky  vám pomôžu so zvládaním každodenného stresu. Čím viac sa o seba budete starať, tým menšie bude riziko recidívy.

Uvoľnite sa, prosím

Aj keď ste sa úspešne vymanili z pazúrov závislosti, nikto vám nezaručí, že je to navždy. Chuť na drogu sa najčastejšie objavuje v stresových situáciách, teda pri depresii, frustrácii či hneve. Na tieto ťažké skúšky sa musíte vopred pripraviť. Pohádali ste sa s niekým? Pripadá vám, že sa nič nedarí? Máte chuť so všetkým praštiť? Závislosť čaká práve na tieto vypäté momenty, aby vás mohla znovu ovládnuť. Nedovoľte jej to, obrňte sa proti stresu silnou vôľou a relaxačnými cvičeniami.

  • Upokojenie. Prvou pomocou je zhlboka dýchať a zavrieť oči. V duchu si predstavte niečo, čo vás upokojí. Je úplne jedno, či ide o peknú spomienku, vysnené miesto, či osoby, ktoré máte radi.
  • Pohyb. Fyzické cvičenie uvoľňuje endorfíny, hormóny dobrej nálady, ktoré miernia duševné napätie a zlepšujú náladu. Keď sa cítite mizerne, pohyb je skvelou voľbou na zlepšenie stavu. Ak vonku svieti slnko, neváhajte a vyrazte na prechádzku. Nadýchnite sa čerstvého vzduchu a pokochajte sa pohľadom do prírody.
  • Relaxácia. Joga a meditácia sú tiež skvelým spôsobom, ako zmierniť stres. Aj v pokoji domova si môžete navodiť pohodovú atmosféru. Pohrajte sa so svojím maznáčikom, pusťte si obľúbenú hudbu alebo si pozrite pekný film.
  • Zábava. Ak sa cítite osamotení, zavolajte svojim priateľom a niečo podniknite.

Život je ako jazda na horskej dráhe. Chvíľu ste hore, chvíľu zas dolu. Ak ste sa zbavili drogovej závislosti, nachádzate sa na úplnom vrchole – nedovoľte stresu a každodenným problémom, aby vás stiahli späť dolu. Hore je totiž omnoho príjemnejšie a škriabať sa po páde zas späť rozhodne nie je jednoduché.

(holi)

Zdroj: www.helpguide.org

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 3
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež