Rozvoj závislosti od drog súvisí so sebavedomím

Dôvodov, prečo ľudia podliehajú drogám, je celý rad. Môžu to byť problémy v rodine, odpor proti autoritám, ale napríklad aj nízke sebavedomie.

Rozvoj závislosti od drog súvisí so sebavedomím

Jedným z dôvodov, prečo sa mladí uchyľujú k drogám, je aj nízke sebavedomie, sú v kolektíve považovaní za „sivé myšky“ a nedarí sa im presadiť sa a niečo dosiahnuť. Majú potom pocit, že už nemajú čo stratiť, že nesplnia do nich vkladané očakávania, že nemajú žiadnu hodnotu a že drogami môžu iba získať.

Niektoré drogy totiž môžu dočasne zvyšovať pocit sebavedomia a človek sa potom pod ich vplyvom lepšie presadzuje. To má za následok, že si človek uvedomí, že mu drogy pomáhajú sebavedomie zvyšovať, pomáhajú mu presadiť sa, a tak nemá dôvod v ich užívaní nepokračovať, alebo dokonca prestať. Niekedy sa však môže užívanie drog prejaviť až pomerne prehnane, napríklad odmietaním autority a svojich povinností.

Odolnejší aj proti drogám

Ako ukázali dlhodobé psychologické výskumy, omnoho lepšie drogovému pokušeniu odolávajú jedinci, ktorí sú dostatočne sebavedomí a majú zdravú sebadôveru. To môže byť do istej miery výsledok celkovej výchovy v rodine. Ak je totiž človek odmalička zrážaný a jeho sebavedomie je udupané, bude sa chcieť takýto jedinec „vytiahnuť“ napríklad pomocou drog. Neuvedomuje si však pritom, že je to ešte rýchlejšia cesta ku skaze. Preto by sa mal na zdravé sebavedomie vo výchove klásť dôraz.

Zvýšiť sebavedomie dieťaťa sa dá niekoľkými jednoduchými tipmi:

  • Neklásť na dieťa prehnané nároky, pretože ak je dieťa trestané za každý neúspech, bude sa neskôr stále niečoho báť. Musí sa totiž, naopak, naučiť, že je normálne, keď sa niečo nepodarí, že to patrí k životu.
  • Ďalej treba učiť dieťa samostatnosti, aby si v dospelosti dokázalo poradiť samo.
  • Pomerne častým dôvodom nízkeho sebavedomia je snaha dieťaťa vyrovnať sa staršiemu súrodencovi. Je preto dôležité dieťaťu vysvetliť, že od neho nikto neočakáva, že bude rovnaký ako jeho súrodenec, a že každý predsa dokáže niečo iné.

(kam)

Zdroj:
www.acbud.cz
www.ped.muni.cz

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 4
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež