Desať dôvodov, prečo sa začať liečiť so závislosťou

Akokoľvek by si okolie prialo, aby sa závislý človek odpútal od svojej drogy, krok k tomu, aby vyhľadal liečbu a začal žiť znovu a lepšie, je len a len na ňom. Čím ho motivovať, aby prekonal nástrahy odvykania?

Desať dôvodov, prečo sa začať liečiť so závislosťou

Možno máte pocit, že droga vám práve teraz nejakým spôsobom pomáha a že meniť tento stav nechcete alebo na to jednoducho nemáte silu. V takom okamihu je dobré pripomenúť si niektoré z dôvodov, prečo je lepšie sa závislosti raz a navždy zbaviť.

1. Život 

Predávkovanie, autonehody, úrazy a samovraždy ľudí pod vplyvom návykových látok, iste si spomeniete aj na konkrétne osudy, o ktorých ste počuli z televízie. Nemyslite si, že ste opatrnejší a že vám sa to stať nemôže.

2. Rodina

Uzmieriť sa s deťmi, súrodencami či rodičmi môže byť beh na dlhú trať, ale prvým krokom k obnoveniu vzťahu je liečba. A dobrým signálom na obnovenie dôvery zas vaša schopnosť so závislosťou bojovať.

3. Duševný stav

Pokiaľ niekde v sebe máte schované psychické problémy, droga alebo alkohol ich vždy odhalí. Ako sa s užívaním drogy postupne mení štruktúra mozgu, problémy postupne vyplávajú na povrch. Droga ich rozhodne nerieši, ale naopak, ich riešenie odsúva na neurčito.

4. Partner

Aj keď súžitie poškodili strata dôvery, zlosť a zatajovanie spojené so závislosťou, pokiaľ váš partnerský vzťah zvládol aj túto skúšku, dajte šancu jeho náprave.

5. Dlhodobé zdravie

Všetky drogy postupom času poškodzujú orgány. Aj keď zatiaľ nič nepozorujete, závislosť si svoju daň nakoniec vyberie. Fyzické cvičenie a liečba však môžu napáchané škody aj úplne zvrátiť.

6. Sloboda

Väčšina omamných látok je ilegálna. Už len ich vlastnenie vás môže priviesť do väzenia. Ďalším rizikom sú dôsledky užívania drog – teda napríklad šoférovanie pod vplyvom, urážky, vandalizmus. Aj to môže viesť k stretu so zákonom.

7. Pohodlie

Koľko času trávite skrývaním svojej závislosti, opicou, ospravedlňovaním malérov spôsobených pod vplyvom? Liečba môže byť spočiatku nepríjemná a náročná, ale postupne vám bude omnoho lepšie.

8. Ciele

Svadba, dobré zamestnanie, štúdium. Závislosť vás obmedzuje v dosiahnutí všetkých vašich cieľov, aj keď sa to tak spočiatku nemusí zdať.

9. Povesť

Väčšina ľudí závislosť nedokáže veľmi dobre skryť, obzvlášť nie pred svojimi najbližšími. Získať znovu dôveru trvá dlho, a preto je najlepšie začať na tom pracovať čo najskôr.

10. Financie 

Spočítali ste si, koľko vás drogy stoja? O koľko ste prišli ich financovaním, absenciou v práci či pokutami a dlhmi? Zamyslite sa nad tým, čo by ste si za tieto peniaze mohli kúpiť nové.

(mir)

 

Zdroj: https://theoakstreatment.com/drug-rehab/quit-abusing-substances/

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež