K závislosti od opioidov často vedie odovzdávanie liekov medzi pacientmi

Opioidy sú lieky na predpis, ktoré pôsobia na nervové bunky v mozgu a nervovej sústave a uľavujú od bolesti. V súvislosti s opioidmi sa často hovorí o závislosti od týchto liekov. V čom spočíva jej hlavné riziko a kto je závislosťou najviac ohrozený?

K závislosti od opioidov často vedie odovzdávanie liekov medzi pacientmi

K účinkom opioidov patrí okrem tlmenia bolestí aj vyvolanie pocitov eufórie a príjemného uvoľnenia. Užívatelia si na účinky opioidov môžu rýchlo navyknúť, čo znamená, že k pocitu úľavy od bolesti potrebujú čím ďalej tým väčšie dávky týchto liekov.

  • Do skupiny opioidov patrí oxykodón, hydrokodón, kodeín, morfín, fentanyl a ďalšie.
  • Medzi opioidy sa radí aj heroín.

 Závislosť vzniká rýchlo

  • Telesná závislosť od opioidov je najväčším nebezpečenstvom týchto látok. Rovnako rizikové je však aj predávkovanie opioidmi, ktoré môže spôsobiť vážne zdravotné problémy až smrť. V USA je predávkovanie liekmi jednou z najčastejších príčin náhleho úmrtia.
  • Práve predávkovanie opioidnými liekmi na bolesť spôsobí v USA každoročne približne 20-tisíc úmrtí.
  • V porovnaní s počtom úmrtí zapríčinených predávkovaním heroínom je toto číslo takmer dvojnásobné.
  • Počet osôb, ktoré užívajú lekárom predpísané opioidy na bolesť, sa v Spojených štátoch amerických neustále zvyšuje. Tamojší lekári ročne vydajú viac než 250 miliónov receptov na opioidy. Štatistiky ukazujú, že 4 z 5 nových užívateľov heroínu sa k tejto opioidnej droge dostanú cez nesprávne užívanie alebo zneužívanie opioidov predpísaných na bolesť.

Dospievajúci a ženy sú zraniteľnejší

Nebezpečenstvo rýchleho vytvorenia závislosti od opioidov dokladá zistenie Americkej spoločnosti pre adiktológiu, že viac než 100-tisíc adolescentov vo veku 12 – 17 rokov vykazuje známky závislosti od opioidov.

Ľudia si mnohokrát neuvedomujú riziká opioidov a nevyužité lieky dajú k dispozícii niekomu ďalšiemu. Väčšina závislých dospievajúcich v USA získa opioidy práve týmto spôsobom – od priateľov alebo rodinných príslušníkov.

Ženy sú všeobecne náchylnejšie na chronické bolesti než muži. Lekári im častejšie predpisujú lieky na bolesť a dĺžka užívania býva dlhšia než u mužov. Ženy sú tak viac ohrozené rozvojom závislosti. Americké štatistiky tiež ukazujú, že nárast počtu úmrtí spôsobených predávkovaním liekmi na bolesť je u žien výrazne vyšší než u mužov.

(pak)

Zdroj: www.asam.org/docs/default-source/advocacy/opioid-addiction-disease-facts-figures.pdf

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež