Depresia a drogy idú ruka v ruke

Ľudia užívajúci drogy na sebe často pozorujú zmeny nálad. Niekedy ide o nie príliš významné výkyvy, môže však ísť tiež o depresiu v pravom zmysle slova, teda o chorobu.

Depresia a drogy idú ruka v ruke

Ľudia užívajúci drogy na sebe často pozorujú zmeny nálad. Niekedy ide o nie príliš významné výkyvy, môže však ísť tiež o depresiu v pravom zmysle slova, teda o chorobu. Prečo sa závislosť od drog a depresie vyskytujú tak často práve spoločne?

Začiatky a konce 

Ľudia trpiaci v prvopočiatku depresiou niekedy užívajú drogy v snahe uľaviť si od nepríjemných pocitov a ťažkostí spojených s týmto ochorením. Na druhej strane však depresia môže byť následkom dlhodobého holdovania drogám. A to nielen kvôli samotným mechanizmom pôsobenia týchto látok, ale aj v súvislosti s finančnými, vzťahovými či inými problémami, ktoré so sebou dlhodobé užívanie prináša. Taká záťaž potom môže spustiť niektoré z doposiaľ spiacich závažných duševných ochorení, depresiu nevynímajúc.

Za všetko môže chémia

Rovnako ako iné duševné pochody je aj naša nálada výsledkom pôsobenia mnohých chemických zlúčenín v mozgu. Počas depresie je rovnováha medzi týmito látkami narušená. Dopamín, serotonín a noradrenalín, ktorých množstvo v centrálnom nervovom systéme regulujú lekári pomocou antidepresív, môžu byť nepriaznivo ovplyvnené nelegálnymi drogami, ako je pervitín, heroín, kokaín a ďalšie.

Abstinenčná skleslosť

  • Poklesnutá nálada býva súčasťou abstinenčných príznakov pri odobratí drogy.

  • Niekedy tak môže byť aj pre odborníkov náročné rozlíšiť taký stav od skutočnej depresie, ktorá mohla ísť s užívaním drog ruka v ruke.

  • Pritom nie vždy je nutné podobnú skleslosť riešiť nasadením antidepresív.

  • Môže vymiznúť aj sama spolu s odznením ostatných abstinenčných príznakov.

Ak ste užívateľom drog (vrátane alkoholu) a trápi vás depresia, neodkladajte pomoc odborníka. I keď vám droga môže od nepríjemných pocitov na chvíľu uľaviť, dlhodobo vašej psychike rozhodne neprospeje.

(veri)

Zdroj: www.netdoctor.co.uk

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 3
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež