Program Výmena ihiel znižuje výskyt žltačky u narkomanov

Vírusovou hepatitídou sa človek môže najčastejšie nakaziť pri nechránenom pohlavnom styku s nakazenou osobou alebo pri injekčnej aplikácii omamných látok. Aby sa predišlo druhému spôsobu prenosu tejto nákazy, vznikol pred niekoľkých rokmi program Výmena ihiel.

Program Výmena ihiel znižuje výskyt žltačky u narkomanov

Program Výmena ihiel, anglicky Needle-exchange program, je sociálny program, ktorý má za cieľ znížiť výskyt a riziko nákazy vírusovou hepatitídou C u vnútrožilových užívateľov drog. Prvé pokusy o výmenu ihiel prebehli už na začiatku 70. rokov minulého storočia, prvý vládami podporovaný program sa však rozbehol až v polovici 80. rokov v Holandsku. Tento pôvodný holandský program sa však nezameriaval na hepatitídu C, vznikol ako prevencia proti šíreniu žltačky A a neskôr sa kvôli šíreniu vírusu HIV rozšíril po celom svete.

Ako program funguje

V niektorých krajinách je program Výmena ihiel financovaný zo štátnych peňazí, inde jeho chod zaisťujú dobrovoľnícke organizácie a rôzne nadácie. Medzi štáty s priamou štátnou účasťou patrí Austrália, Brazília, Kanada, Holandsko, Nový Zéland, Portugalsko, Španielsko, Švajčiarsko, Veľká Británia, Írsko a Irán. Program funguje aj v Spojených štátoch amerických, tam však tieto programy nesmú prijímať priame financovanie federálnou vládou. V Českej republike sú tieto dobrovoľnícke programy financované nepriamo formou dotácií.

Celý program väčšinou funguje na dobrovoľníckej báze, keď sa do ulíc medzi narkomanov vydávajú dobrovoľníci a ponúkajú im bezplatnú výmenu ihiel. Niektoré organizácie majú zriadené aj pevné výmenné miesta. Výmena sa spravidla realizuje „kus za kus“, teda jedna čistá za jednu použitú. Táto výmena má niekoľko výhod. Jednak sa znižuje riziko nákazy medzi narkomanmi samotnými. Navyše sa týmto postupom zabraňuje povaľovaniu pohodených použitých striekačiek a ihiel len tak niekde vonku – napríklad v blízkosti detských ihrísk.

Boj o ihly

Presné štatistiky o znížení počtu hepatitídy C medzi narkomanmi v dôsledku tohto programu neexistujú. Odborníci však predpokladajú, že zabraňuje prenosu hepatitídy C a iných nákaz až u 40 % narkomanov.

Akokoľvek je táto činnosť záslužná, vždy sa nájde niekto, kto bude túto činnosť kritizovať. Pred časom dokonca prebehla štúdia, ktorá mala zistiť, či výmena ihiel nepodporuje nárast počtu vnútrožilových užívateľov drog. Pokiaľ by to tak bolo, vážne sa uvažovalo o zákaze programu. Štúdia to však nepreukázala, program Výmena ihiel môže pokračovať a ďalej zabraňovať šíreniu nebezpečných ochorení nielen medzi narkomanmi, ale aj medzi normálnou populáciou.

(kam)

Zdroj: medicalnewstoday.com
hcvadvocate.org


Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež