Ako zvíťaziť nad závislosťou. Diel III. – Odolajte vábeniu drog

Ak ste v odvykacom procese zvládli urobiť prvé krôčiky, ste na dobrej ceste k lepšej existencii. Tiene minulosti však číhajú na každom rohu a odolať pokušeniu nie je jednoduché v žiadnej fáze odvykania. Preto je vhodné urobiť v živote niekoľko rezolútnych zmien.

Ako zvíťaziť nad závislosťou. Diel III. – Odolajte vábeniu drog

Pravidelné užívanie omamných látok ovplyvňuje zapojenie nervových buniek v mozgu. Len čo prestanete drogy brať, mozog si uvedomí, že niečo nie je v poriadku. Začne „svoju dávku“ vyžadovať, aby mohol obnoviť nervové okruhy, ktoré boli vytvorené a zosilnené počas závislosti. Stav je najhorší ihneď po odňatí drogy, ale negatívne pocity pretrvávajú i dlho po tomto kroku. 

Dajte zbohom starému životu

Pre úspešné odvykanie je dôležité zbaviť sa tzv. spúšťačov. Ide o situácie, miesta i osoby, ktoré nejako súviseli s užívaním omamných látok. Mozog sa totiž pri stretnutí so spúšťačmi začne drog veľmi intenzívne dožadovať a tomuto silnému nutkaniu sa potom veľmi ťažko odoláva. Čo by ste teda mali urobiť?

  1. Ukončite rizikové známosti. Najmä tie, ktoré akokoľvek súviseli s užívaním drog. Obklopte sa ľuďmi, ktorí vás v odvykaní podporujú a budú s vami žiť život, v ktorom pre omamné látky nie je miesto.
  2. Vyhýbajte sa všetkým oblastiam, ktoré súvisia s drogami, predovšetkým s ich predajom. Zoznam takých „adries“ je veľmi pestrý a pre každého unikátny. 
  3. Odstráňte predmety, ktoré vám pripomínajú „starý“ život. Môže ísť napríklad o mobilný telefón či oblečenie. Je veľmi dôležité zbaviť sa spomienok, ktoré by sa vám mohli vybaviť v blízkosti týchto vecí.
  4. Ak vás minulosť predsa len doženie, nespomínajte len na príjemné pocity navodené drogou. Vybavte si aj všetky problémy, bolesti a utrpenie, ktoré vám závislosť spôsobila.

Odvykajte aktívne

  • Činnosť. Zamestnajte mozog, aby menej túžil po chýbajúcej droge. Baví vás čítanie, sledovanie filmov alebo nejaký šport? Nič vám nebráni zapojiť sa do mnohých aktivít na vlastné tričko alebo v skupine viacerých ľudí.
  • Komunikácia. Hovorte o závislosti. Nebojte sa opakovane hovoriť aj o svojich pocitoch. Otvorte sa ostatným ľuďom, uľaví sa vám a lepšie pochopíte vlastné pocity, túžby a priania.
  • Dobrá nálada. Snažte sa vnímať veci pozitívne. Fyzické nepohodlie a negatívne emočné stavy často vedú späť do pazúrov závislosti. Nech sa deje čokoľvek, vždy by mohlo byť ešte horšie. Preto je dobré radovať sa i z maličkostí a akýchkoľvek pokrokov.

Odvykanie skôr alebo neskôr prinesie úspechy a uľaví vám od neustáleho vábenia drogy. Dovtedy však odolajte pokušeniu odstránením všetkého, čo súviselo so starým životom, a začnite si budovať šťastnejšiu a zdravšiu existenciu. 

(holi)

Zdroj: www.helpguide.org

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež