Päť dôvodov, prečo pri liečbe závislosti cvičiť

Pravidelné cvičenie je dôležité pre každého. Pri liečbe závislosti však môže prospievať dvojnásobne. Aký vplyv má na telo fyzická aktivita a ako pomáha pri odvykaní?

Päť dôvodov, prečo pri liečbe závislosti cvičiť

Negatívnym dopadom závislosti často býva narušenie denného režimu, nedostatočná starostlivosť o zdravie, citový zmätok a veľa telesných ťažkostí. Pri liečbe závislosti je dôležité čo najlepšie napraviť spôsobené škody. Cvičenie dokáže pomôcť s liečbou psychických aj fyzických následkov užívania drog. Ako vlastne telesná aktivita pôsobí?

 1. Cvičenie zmierni úzkosť a stres.
  • V počiatkoch odvykania sa často objavujú pocity úzkosti alebo apatia, depresia, zúfalstvo, podráždenosť alebo hnev. Cvičenie preukázateľne znižuje stres aj úzkosť, bojuje proti depresii.
 2. Cvičenie podporí pravidelný denný režim.
  • Cvičenie by malo byť pravidelné a ako také podporí štruktúru vášho dňa. Pri liečbe závislosti je dôležité vrátiť životu poriadok a rytmus. Cvičením môžete svoj deň začať alebo skončiť, dá vám pevný bod, na ktorom môžete stavať.
 3. Cvičenie zabaví a privedie na iné myšlienky.
  • Tráviť čas novým spôsobom môže byť zložité. Fyzická aktivita vyplní váš čas zmysluplným spôsobom. Zlepšíte si fyzické zdravie, prečistíte hlavu. Zvýšite hladinu „šťastných“ hormónov endorfínov prirodzene, bez drog a rizík. Váš mozog sa pri tréningu musí zaoberať súčasnou činnosťou, a nemáte tak čas myslieť na problémy a nepríjemné pocity spojené s abstinenciou. Ak sa vrhnete na skupinový šport, môžete sa dostať do dobrej spoločnosti a získať nových priateľov.
 4. Cvičenie zvýši sebavedomie.
  • Pravidelné cvičenie posilňuje sebadôveru a optimizmus. Súvisí to jednak s procesmi, ktoré prebiehajú v tele počas cvičenia, jednak s dosiahnutými úspechmi. Ak si splníte svoje krátkodobé alebo dlhodobé ciele pri posilňovaní alebo napríklad behu, vaše sebahodnotenie sa zlepší, máte byť na čo hrdí.
 5. Cvičenie zabráni návratu k droge.
  • Pravidelná fyzická aktivita znižuje chuť na návykové látky a zlepšuje výsledky liečby. Cvičenie je vhodné aj v kombinácii s inými druhmi liečby, pretože umocňuje ich účinok. Naopak, riziko opätovnej závislosti vďaka cvičeniu klesá. Ale pozor: vynútené cvičenie môže mať opačný efekt! Vyberte si preto šport alebo cvičenie, ktoré vás bude aspoň trochu baviť.

Cvičenie predstavuje významný doplnok liečby závislosti. Zlepšuje náladu aj telesné zdravie, zmierňuje abstinenčné príznaky, dovoľuje cítiť sa lepšie. Fyzickou aktivitou výborne podporíte odvykanie od drogy. Samotný pohyb vás však závislosti nezbaví. Vždy je nevyhnutné súčasne vyhľadať odbornú pomoc.

(dos)

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež