Depresia a závislosť k sebe majú blízko

Depresia je vyčerpávajúce duševné ochorenie. Ak pripočítame závislosť od drog alebo alkoholu, jej príznaky sa významne zhoršujú. Nie je teda potrebné riešiť oboje súčasne?

Depresia a závislosť k sebe majú blízko

Depresia je fyzický a emocionálny stav, ktorý môže mať dopad na všetky aspekty života. Ťažká forma znemožňuje človeku vyrovnať sa prakticky s čímkoľvek. Depresie a duševné poruchy vôbec sú často spojené s užívaním návykových látok. Kombinácia závislosti a depresie môže narušovať fyzickú aj emocionálnu stabilitu osoby, jej vzťahy, rodinný aj pracovný život.

Ako chorobu spoznáte 

Odpovedzte úprimne na nasledujúce otázky. Pokiaľ bude prevažovať odpoveď „áno“, zamyslite sa nad svojím duševným stavom.

 1. Je pre vás ťažké sústrediť sa na prácu?
 2. Stratili ste záujem o svoje záľuby?
 3. Máte problém zaspať alebo spíte extrémne veľa?
 4. Jete výrazne viac či menej než predtým?
 5. Cítite sa smutne a úzkostlivo?

Ľudia s depresiou často tiež mávajú problém prinútiť sa k základnej hygiene, cítia sa bezcenne a môžu pomýšľať na samovraždu. Niektoré epizódy depresie môžu súvisieť s inými duševnými chorobami. Nástup choroby potom môže vyvolať zneužívanie drog alebo alkoholu. Triedenie nespočetných problémov a pocitov spojených s depresiou je vždy úloha pre trénovaných profesionálov.

Ruka v ruke 

V minulosti sa hľadelo na závislosť a depresiu ako na dva oddelené a nesúvisiace problémy. Existuje tu však úzka súvislosť. Viac než polovica ľudí, ktorí vstupujú do odvykacích centier, trpí zároveň depresiou. Tieto osoby sa nemôžu vyrovnať so zmenou životného štýlu a emocionálnymi problémami, preto sa môžu uchýliť k nadmernému pitiu alkoholu alebo nelegálnym drogám. Pokusy o samoliečbu depresie sa nestretávajú s úspechom. Úľava od príznakov je iba chvíľková a pominuteľná. Drogy a alkohol, naopak, vo finále depresiu prehĺbia. Poradie problémov sa však môže aj obrátiť. Požívanie alkoholu a drog je schopné vyvolať ťažkú depresiu. Oba problémy sú vyvolané rovnakou časťou mozgu. Aj rizikové faktory pre obe ochorenia sú totožné – časté vystavenie stresu, trauma, genetické predispozície a podobne.

Liečia sa oba problémy zároveň

Je dôležité rozpoznať závislosť aj depresiu súčasne a oba problémy riešiť naraz. Bez liečby depresie je vysoká pravdepodobnosť návratu k užívaniu drog alebo alkoholu.

 1. Prvým krokom je detoxikácia. Je bezpečnejšie, ak je vykonaná v špecializovanom stredisku pod lekárskym dohľadom.
 2. Len čo je droga/alkohol z organizmu preč, pacient prejde komplexným psychiatrickým vyšetrením. To zaistí každému individuálny plán liečby.
 3. Následne sa začne liečba závislosti aj depresie.
 4. Pacient sa naučí žiť bez drog/alkoholu.
 5. Je vypracovaná stratégia prevencie návratu k užívaniu návykovej látky.
 6. Vytvorí sa plán následnej starostlivosti.

Súčasná liečba depresie a závislosti poskytuje závislému človeku najlepšiu príležitosť na vytvorenie zdravého a produktívneho života bez extrémnych emócií a závislosti. Ak trpíte týmito problémami, rozhodne vyhľadajte pomoc odborníka.

(dos)

Zdroj: https://www.recoveryconnection.com/addiction-resources/addiction-mental-health-disorders/addiction-depression-treatment/

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 2
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež