Nové rekreačné drogy: nebezpečenstvá unikajúce pred zákonom

Na prvý pohľad sa tvária nevinne, ale zdanie klame. Ich revírom sú diskotéky a kluby, ich nepriateľom zákon. Môžu spôsobiť vážne poškodenie zdravia a silnú závislosť. Takzvané legal highs alebo nové rekreačné drogy pomaly, ale iste chytajú do svojich pazúrov mnoho mladých ľudí po celom svete.

Nové rekreačné drogy: nebezpečenstvá unikajúce pred zákonom

Unikajúce zákonom

Rekreačné drogy sa v posledných rokoch tešia stále väčšej obľube medzi generáciou mladých ľudí. Približne 40 % návštevníkov tanečných klubov účinky týchto nových omamných látok vyskúšalo. Na rozdiel od extázy, pervitínu či heroínu lákajú na to, že sú legálne. No v tomto prípade platí, že legalita nezaručuje bezpečnosť a zdravotnú bezchybnosť. Pestrofarebné obaly, v ktorých sa drogy často predávajú, tak skrývajú obrovskú hrozbu.

Fenomén dnešnej doby

  • Legal highs, klubové drogy alebo nové rekreačné drogy, sú skupinou nových látok pripravovaných pomocou jednoduchých chemických reakcií.
  • Vyrábajú sa prevažne v juhovýchodnej Ázii a v Číne, odkiaľ sa potom rozvážajú do Európy a Spojených štátov amerických.
  • Ich výroba je veľmi jednoduchá, obvykle postačí niekoľko základných chemických reakcií. Zložením sa podobajú klasickým, zakázaným omamným látkam.
  • Týmto spôsobom vzniká približne každé 2 – 3 mesiace nová droga, ktorá sa vďaka svojmu jedinečnému zloženiu vymyká zákonom o omamných látkach. Zákonodarcom potom trvá nejaký čas, kým novú látku objavia, preukážu jej nebezpečnosť a zaradia ju na zoznam zakázaných látok.
  • Medzitým sa tieto látky môžu beztrestne predávať na internete a potom dovážať do tanečných klubov až k ich užívateľom.
  • Situácia je veľmi závažná, len za posledných 5 rokov vzniklo najmenej 348 nových „legálnych“ drog!

Pôžitok na vlastné nebezpečenstvo

Nič netušiaci návštevníci klubov sú tak vystavení veľkému riziku. Legálne opojenie sa môže skončiť nedobrovoľnou návštevou nemocnice alebo vznikom silnej závislosti. Okrem toho, nikdy neviete, čo všetko droga obsahuje.

  • Ak budete rekreačné drogy kombinovať s inými omamnými látkami alebo alkoholom, môžete si spôsobiť závažné poškodenie zdravia, ktoré sa môže končiť smrťou.
  • Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí absolútna strata zábran, ospalosť, vybudenie až halucinácie či bezvedomie a kŕče.
  • Účinky nových drog sú však veľmi nepredvídateľné. Balenie často obsahuje zmes niekoľkých látok, medzi ktoré môžu byť primiešané aj nelegálne drogy.

Nové rekreačné drogy sa pomaly vkrádajú aj do Českej republiky. V súčasnosti ich dokonca predáva niekoľko českých internetových obchodov, ktoré ich maskujú ako soli do kúpeľa, trávne zmesi či hnojivá. Ich užívanie je však hazardovanie s ľudským zdravím, ktoré môže viesť k vzniku drogovej závislosti.

(holi)

Zdroje:
www.nhs.uk
www.theguardian.com

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 2
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež