Narkomanov môžu pred žltačkou ochrániť sterilné ihly

Hepatitída C je zápalové ochorenie pečene, ktoré sa šíri predovšetkým kontaktom s infikovanou krvou. Jednou z ciest prenosu je zneužívanie drog.

Narkomanov môžu pred žltačkou ochrániť sterilné ihly Hepatitída C je zápalové ochorenie pečene, ktoré sa šíri predovšetkým kontaktom s infikovanou krvou. Jednou z ciest prenosu je zneužívanie drog.

Iba vlastné je čisté

A rozhodne to nie je len nejaký zanedbateľný strašiak. Veď vnútrožilové užívanie drog je spojené s polovicou všetkých nových prípadov výskytu hepatitíd C. Používanie sterilných striekačiek je teda cesta, ako zastaviť šírenie tejto infekcie. A nejde len o samotné ihly, ale o všetky pomôcky, s ktorými príde droga do styku. Rovnako ako pri ihlách, aj tu je dobré používať tie jednorazové. To platí nielen pre užívateľov drog, ale napríklad aj pre diabetikov a ich pomôcky slúžiace na aplikáciu inzulínu (ihly) alebo kontrolu hladiny krvného cukru (glukometer).

Stále nové striekačky

V mieste vášho bydliska môže byť dostupná služba výmeny striekačiek. Tento program ponúka spôsob, ako získať sterilné striekačky, a zároveň je účinnou možnosťou, ako zastaviť šírenie hepatitídy C.

Množstvo týchto výmenných programov poskytuje totiž aj doplňujúce služby, napríklad:

  • poradenstvo v liečbe závislosti,
  • možnosti konzultácií,
  • prvotnú zdravotnú starostlivosť.

Bez rakoviny pečene sa žije lepšie

Na výskyte konečných štádií stvrdnutia pečene (tzv. terminálnych cirhóz) sa vírusová hepatitída C podieľa 40 %. V prípade pečeňového nádoru je to už celých 60 %! Nehľadiac len na zdravotné následky, ponesie európska spoločnosť náklady vo výške najmenej 450 miliónov eur za liečbu a zmierňovanie následkov vírusových hepatitíd C, ktoré v 15 pôvodných krajinách EÚ prepukli do roku 1999.

Aj preto je žiaduce rady ľudí nakazených žltačkou typu C nerozširovať.

(ian)

Zdroje:
hepatitis.about.com
www.adiktologie.cz

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež