Abstinenčným syndrómom môžu trpieť už novorodenci

Tehotenstvo môže byť jedným z dôvodov, prečo sa závislé ženy rozhodnú začať so svojím problémom bojovať. Niekedy je však túžba po droge natoľko silná, že prekoná strach o zdravie dieťaťa. Počet novorodencov, u ktorých sa vzápätí po pôrode rozvinú abstinenčné príznaky, v posledných rokoch vzrastá.

Abstinenčným syndrómom môžu trpieť už novorodenci

Drogy dieťaťu škodia i po pôrode

Drogy, alkohol i lieky s návykovým potenciálom, ktoré počas tehotenstva žena užíva, ovplyvňujú aj vyvíjajúci sa plod. Priame pôsobenie drogy môže byť príčinou potratu, najrôznejších vrodených chýb, nízkej pôrodnej hmotnosti alebo predčasného pôrodu. Ďalšie zdravotné komplikácie potom môžu súvisieť s abstinenčnými príznakmi. Tie sa u dieťaťa, ktoré sa už v maternici stalo od drogy fyzicky závislé, rozvíja čoskoro po pôrode.

Nestrážené tehotenstvo a riziko infekcie

Ďalšie riziko pre dieťa predstavuje skutočnosť, že závislá žena často zanedbáva pravidelné kontroly u gynekológa, a možné zdravotné komplikácie sprevádzajúce tehotenstvo tak môžu zostať neodhalené a neliečené. V neposlednom rade môže dieťa ochorieť niektorým z infekčných ochorení, ako sú hepatitída, nákaza vírusom HIV či sexuálne prenosné choroby, ktoré sa u závislých jedincov nezriedka vyskytujú.

Pozor na niektoré lieky

Rôzne silný abstinenčný syndróm sa môže rozvinúť aj u novorodencov, ktorých matky počas tehotenstva užívali určité typy liekov proti bolesti, najmä opioidy. Súvisiace príznaky sa objavia počas prvých dvoch týždňov života a odznievajú i niekoľko týždňov. Môžu zahŕňať:

  • vracanie a hnačku,
  • neutíšiteľný plač,
  • trasenie a kŕče,
  • horúčku.

Zatiaľ čo niektorým z takto postihnutých novorodencov postačí na liečbu pokojné prostredie, častejšie je nutné podávanie protikŕčových a iných liekov, ktorými možno abstinenčné príznaky tlmiť.

(veri)

Zdroje:
http://www.webmd.com
www.pediatriepropraxi.cz

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež