Drogy na školách: v strednej Európe aj v USA vedie marihuana

Odborníci mnohých krajín sa neustále snažia mapovať trendy v užívaní drog medzi dnešnou mladou generáciou. Ponúkame sondu do tejto problematiky očami vedcov z Čiech a pre porovnanie aj z Ameriky.

Drogy na školách: v strednej Európe aj v USA vedie marihuana

Odborníci mnohých krajín sa neustále snažia mapovať trendy v užívaní drog medzi dnešnou mladou generáciou. Ponúkame sondu do tejto problematiky očami vedcov z Čiech a pre porovnanie aj z Ameriky. 

Prevencia je základ 

Problematiku drog medzi mladými v ČR rozobral v rozhovore pre internetový server studenta.cz bývalý šéf protidrogovej centrály Jiří Komorous. Ten síce vybudoval protidrogovú jednotku, ale jeho záver je jasný: "Alfou a omegou je prevencia. Represia už je len hasenie požiaru." Jednoznačne najobľúbenejšou drogou na českých školách je marihuana. Prvú priečku okupuje dlhodobo a jej popularita neustále rastie. Pomerne obľúbený je aj pervitín a ďalej kokaín či extáza. Kužívaniu poslednej menovanej drogy výraznou mierou prispievajú aj rôzne tanečné akcie.

Hlavné príčiny výskytu drog 

Kde sú hlavné problémy prítomnosti zakázaných látok na školách?

  • "Niečo si dať" je medzi mladými skrátka "cool". Veľa detí neodmietne drogu napríklad už len preto, aby nevybočovali z radov.
  • Na školách nefungujú žiadne väčšie zločinecké organizácie ako na ulici. Spravidla sú distribútormi len jedinci – spolužiaci, ktorí sú všeobecne horšie identifikovateľní a postihnuteľní.
  • Naši potomkovia majú veľa času nudiť sa a surfovať po internete. Rodičia sa im tak nevenujú, a preto im chýba zdravý náhľad na mravné a morálne hodnoty.
  • Školy si nechcú priznať problémy. Obávajú sa zlej reputácie a problém, o ktorom sa "nevie", sa, samozrejme, zle rieši.
  • Nepomáhajú ani neerudované názory na podporu legalizácie niektorých drog či filmy, ktorých hlavní hrdinovia, často zároveň vzory, majú problém s drogami. Ak si taký film pozrie mladšie dieťa a nedostane k tomu adekvátny komentár, môže to byť veľmi nebezpečné.

Mládež v USA

V Spojených štátoch amerických robí každoročne tím MTF (Monitoring the Future) prieskum o užívaní ilegálnych drog, a to prevažne medzi stredoškolákmi. Výsledky za rok 2012 v mnohom kopírujú trendy užívania týchto látok v ČR.

  • Najobľúbenejšou a najužívanejšou drogou je aj tu marihuana. Jej spotreba sa na prelome tisícročia znižovala, no v posledných rokoch obľúbenosť opäť prudko stúpa.
  • V prieskume bolo zistené, že za posledný mesiac štúdie užilo "marišku" 22,9 % maturantov. Denne ju fajčí 6,5 % z nich, pričom v roku 2007 to bolo 5,1 %. Jedincov fajčiacich „trávu“ tak bolo v minulom roku dokonca viac než fajčiarov obyčajných cigariet, k čomu sa priznalo 17,1 % maturantov. Pri cigaretách je navyše trend opačný a v poslednom desaťročí sa užívanie postupne znižuje.
  • Veľmi populárna sa v USA stáva tzv. syntetická marihuana, ktorá sa veľmi chybne považuje za zdravú alternatívu tej klasickej. V minulom roku ju okúsilo 11,3 % amerických stredoškolákov študujúcich posledný ročník.
  • Tím MTF vidí ako zásadný problém fakt, že ilegálne drogy nie sú považované za až tak veľmi škodlivé. Mladí ľudia v nich nevidia žiadne riziká, žiadne hrozby, a to platí najviac práve o marihuane.

Možné riešenia

Najvýznamnejšia je osveta a prevencia. Je podstatné deti s drogami oboznámiť a ukázať im možné dôsledky. Dôležité je pripraviť ich na možnosť stretnutia s dealerom, a to tak, aby boli schopné odmietnuť a zároveň vedeli, prečo tak robia. No problém je, samozrejme, komplexnejší a, bohužiaľ, nemá jednoduché východisko.

(boba)

Zdroje:
www.studenta.cz
www.drugabuse.gov

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež