Dali by ste si drogu? Cez internet sa to dá aj s donáškou až do domu

Prakticky akýkoľvek druh ilegálnej drogy možno dnes už kúpiť na internete a nechať si všetko doručiť v bežne vyzerajúcom balíčku poštou bez nutnosti priameho kontaktu s dealermi.

Dali by ste si drogu? Cez internet sa to dá aj s donáškou až do domu

Prakticky akýkoľvek druh ilegálnej drogy možno dnes už kúpiť na internete a nechať si všetko doručiť v bežne vyzerajúcom balíčku poštou bez nutnosti priameho kontaktu s dealermi. Tým sa tento trh rozširuje aj na jedincov, ktorí by inak nenašli odvahu kúpiť podobnú látku od klasického priekupníka.

Online čierny trh

Samotný nákup prebieha na takzvaných „darknets“ („v internetovom podsvetí“) alebo prostredníctvom anonymných počítačových sietí. Ako príklad možno uviesť jeden bližšie neurčený portál (hovorme mu „čierny trh“), na ktorom anonymní predajcovia vystupujúci pod prezývkami obchodujú s legálnym aj nelegálnym tovarom. Aby takáto stránka mohla vôbec existovať, musí byť zaistená absolútna anonymita prevádzkovateľa aj všetkých nakupujúcich. Preto ak sa na túto stránku chce človek dostať, musí si najprv stiahnuť špeciálny program, ktorý skrýva identitu samotného „čierneho trhu“, ale aj potenciálneho kupca, a urobiť registráciu, kde si zvolí svoju prezývku a prístupové heslo.

Kúpiť sa dá všetko

V prípade zmieňovaného „čierneho trhu“ si človek vyberá z obrovského množstva nelegálneho tovaru, ktorý je väčšinou doplnený aj o detailnú fotografiu daného produktu. Na trhu je toho veľa, napríklad tu kúpite:

  • marihuanu,
  • LSD,
  • rôzne silnejšie opiáty,
  • lieky na predpis,
  • objednať možno aj kokaín či heroín.

Anonymita na prvom mieste

Aj všetky platby prebiehajú v špeciálne vytvorenej internetovej mene, Bitcoins, ktorú si musíte kúpiť na určitých stránkach. Tým sa zaistí, že aj všetky platby sú celkom anonymné, a preto zatiaľ nie je možné akýmkoľvek spôsobom kupujúceho dohľadať. Distribúcia všetkého tovaru sa uskutočňuje pomocou klasických doručovateľských služieb v nenápadných balíčkoch či obálkach. To všetko veľmi sťažuje akékoľvek kontroly či zachytenie takýchto nelegálnych zásielok.

Rast ponuky a budúcnosť

Významnosť Európskej únie v produkcii syntetických drog neustále rastie. Výrobné jednotky sú často mobilné, a to umožňuje celý proces udržať skrytý. Ďalším trendom je snaha produkovať syntetické drogy čo najbližšie potenciálnym kupcom. Predpokladá sa, že tieto snahy sa budú v budúcnosti stále zvyšovať. Je preto nutné držať s týmto novým vývojom krok a urobiť všetky potrebné úkony s cieľom zaistiť kontrolu nad stále rastúcim nebezpečenstvom internetového čierneho obchodu s drogami.

(cabi)

Zdroj: www.reuters.com
Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 11
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež