Cítite sa byť od drogy nezávislí? Možno sa mýlite!

Závislého človeka si mnohí predstavujú ako vychudnutú „trosku“, pri ktorej je užívanie drog ihneď zrejmé. V skutočnosti môžu byť títo ľudia nenápadní a zdanlivo bezproblémoví. Nezriedka si ani oni sami svoj problém nepripúšťajú. Čo užívanie drog prináša a ktoré znaky sú pre závislosť typické?

Cítite sa byť od drogy nezávislí? Možno sa mýlite!

Život v područí opiátov 

Závislosť ako taká nie je určená množstvom a frekvenciou užívania návykovej látky, ale v prvom rade následky, ktoré so sebou branie drogy prináša. V samotnej podstate predstavuje droga (a nemusí ísť priamo o heroín alebo pervitín, ale napríklad „len“ o alkohol alebo tabak) skutočný problém v okamihu, keď akýmkoľvek nepriaznivým spôsobom ovplyvní náš život. Skomplikovať ho môže najmä v oblasti:

  • rodinných, priateľských a partnerských vzťahov,
  • sexuálnej,
  • pracovnej,
  • zdravotnej.

Znaky závislosti 

Napriek tomu, že sa s užitím rôznych drog spájajú rôzne stavy, okolnosti sprevádzajúce závislosť ako takú sú vždy totožné. Radia sa medzi ne:

  1. Silná túžba po droge, takzvané baženie.
  2. Rozvoj tolerancie. K tomuto javu dochádza po nejakom čase užívania drogy a spôsobí, že so sebou látka v pôvodne užívanom množstve neprináša taký efekt ako spočiatku. To vedie k zvyšovaniu dávok s cieľom dosiahnutia rovnako príjemných pocitov.
  3. Abstinenčné príznaky. Nepríjemné stavy objavujúce sa po tom, čo je daná látka z tela vylúčená. Núti závislého obstarať si drogu ďalšiu.
  4. Strata kontroly nad užívaním. Tým je myslené nedodržanie vlastných plánov týkajúcich sa užívania drogy (napríklad „dnes si dám naozaj len jedno pivo“).
  5. Nezáujem o okolie. Strata ostatných záujmov, ktoré nesúvisia s drogou, je bežný jav. Voľný čas je podriadený iba užívaniu návykových látok, na ostatné aktivity nezostáva čas.
  6. Pokračovanie v užívaní, napriek tomu, že viete, že vám droga preukázateľne škodí.

Ak ste u seba či svojich blízkych objavili znaky závislosti, neváhajte sa obrátiť na odborníkov. Boj s drogovou závislosťou je totiž náročný a za pomoci iba vlastných síl často márny, v niektorých prípadoch dokonca nebezpečný.

(veri)

Zdroj: www.helpguide.org

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež