Závislosť od ihly: aj tá môže byť pri odvykaní problémom

Substitučná liečba drogovo závislých umožňuje okrem iného vyhnúť sa rizikovej vnútrožilovej aplikácii.

Závislosť od ihly: aj tá môže byť pri odvykaní problémom

Dôvodov je viac

Substitučná liečba sa bežne užíva v tabletách alebo ako nápoj, a napriek tomu si značné percento liečených svoju liečbu radšej aplikuje priamo do žily. Dôvod? Závislosť od ihly. Princíp vzniku tejto pre niekoho nepochopiteľnej závislosti je taký jednoduchý ako pokus I. P. Pavlova so slintajúcimi psami a zvončekom – ide o klasické podmieňovanie. Ak si mozog zvykne vnímať príjemné pocity okamžite po použití ihly, môže si ihlu a tieto pocity spojiť tak nerozlučne, že už ich od seba neoddelí. Ďalším dôvodom môže byť potreba určitého rituálu, cenená schopnosť „pichať“ si ako prostriedok na zvýšenie sebavedomia alebo napríklad sklony k sebapoškodzovaniu.

Rozdiel medzi ihlou a inými spôsobmi užitia drogy

Nielen substitučnú liečbu, ale aj samotnú drogu možno užívať ústami, alebo dokonca ako čapík – prostredníctvom želatínových kapsúl, do ktorých sa dávka drogy presype. Tento postup je, samozrejme, omnoho menej rizikový než vnútrožilová aplikácia, ale na druhej strane môže mať pre užívateľa drog aj svoje nevýhody. Aké sú teda rozdiely medzi užitím drogy ústami a vnútrožilovou aplikáciou?

  • Pôsobenie drogy nastupuje zvoľna, postupne – pri vnútrožilovej aplikácii sa účinok dostaví do niekoľkých sekúnd.

  • Droga začína pôsobiť až asi po 0,5 – 1,5 hodine – chýba tzv. „nájazd“.

  • Účinok drogy je dlhší a nie je potrebné aplikáciu tak často opakovať.

  • Pôsobenie drogy odznieva pomalšie, preto je aj „dojazd“ znesiteľnejší.

Rôzny prístup

Rýchlosť nástupu účinku je pre mnohých užívateľov rozhodujúca, a preto preferujú vnútrožilovú aplikáciu. Užívanie ústami, naopak, mnohí z nich uvádzajú ako jednoduchý spôsob, ako drogu počas dňa „dokŕmiť“. Pretože ide o spôsob podstatne bezpečnejší a šetrnejší, mali by byť prázdne želatínové kapsuly k dispozícii v rámci street-work programov.

(vek)

Zdroj:
www.deepdyve.com
D. Randák, D. Randáková: Rozpustí želatinové kapsle závislost na jehle? (www.kraj-jihocesky.cz)

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež