Ako nestratiť dôveru vo svoje drogovo závislé dieťa

Moje dieťa je závislé od drog. Môžem mu ešte veriť? Budem mu môcť ešte vôbec niekedy veriť? Otázky dôvery zo strany rodiča smerom k závislému dieťaťu bolia. Navyše ide nielen o hlboko citovú záležitosť, ale aj o celkom praktickú otázku s tisícom konsekvencií…

Ako nestratiť dôveru vo svoje drogovo závislé dieťa

Moje dieťa je závislé od drog. Môžem mu ešte veriť? Budem mu môcť ešte vôbec niekedy veriť? Otázky dôvery zo strany rodiča smerom k závislému dieťaťu bolia. Navyše ide nielen o hlboko citovú záležitosť, ale aj o celkom praktickú otázku s tisícom konsekvencií…

Dôvera – to je to, o čo tu ide

Otázke dôvery sa nie je možné vyhnúť. Aj keď ju doma otvorene nepreberiete, aj keď o nej nebudete vedome premýšľať, aj tak budú všetky tie otázniky visieť vo vzduchu. Aj tak sa budete musieť rozhodovať. Pustiť von, alebo držať pod zámkom? Môže byť dieťa doma samo? Je možné zveriť mu peniaze? Ako sa s tým všetkým vyrovná? Bude z neho ešte niečo? Musí spadnúť až na dno? Otázky, čo pichajú a režú. Nájsť odpovede je ťažké a bolí to.

Nie je závislosť ako závislosť

Nie všetky závislosti sú rovnaké. Uvedomte si, že ako rodičia máte sklon situáciu hodnotiť neprimerane. Niektorí rodičia môžu dieťa hnať na liečenie a ohodnotiť ho ako závislé napríklad po „prevalení“ jednorazovej epizódy, ktorú ani samo dieťa nemusí mať chuť opakovať. Iní celkom nemiestne ospravedlňujú dieťa, ktoré v tom „lieta“ až po uši a kvôli svojej závislosti napríklad na tvrdých drogách doma kradne, na čo narazí.

 Drogy nemajú vzájomne porovnateľný účinok a porovnateľný dopad na ľudský život. Pre ilustráciu je možné spomenúť len fakt, že napríklad čistý heroín či morfín boli vo väčšine európskych lekární začiatkom storočia dostupné bez receptu. Typický profil vnútrožilového užívateľa heroínu bol vtedy vzdelaný muž stredného veku, lekár či právnik. Vzhľadom na čistotu a dostupnosť neboli problémy s predávkovaním a tiež s infekciami… Aká závažná je závislosť vášho dieťaťa a akú má prognózu, to by ste mali uzatvárať rozhodne až po konzultácii s odborníkom.

Nie je človek ako človek

Všetci  nie sme rovnakí. Droga sama osebe je len rastlinný materiál alebo „chemický prášok“. Účinok a prípadné zhubné pôsobenie sa rozvíjajú až v tele a mozgu konkrétneho človeka. Pre niekoho je droga len náhodným experimentom alebo nevýznamnou epizódou spojenou s určitým prostredím, partiou. Pre iného je vykúpením z bolestnej existencie v nedokonalom svete. Je dosť jasné, kto je drogou ohrozený viac… Ľudia, ktorí sú nespokojní so svojím životom, ktorým chýba „zakotvenie“ a ktorí majú zásadné životné problémy, sú rozvojom závislosti ohrození viac než ktokoľvek iný.

 Aj napriek rozvinutej drogovej závislosti nie sú zďaleka všetky karty vyložené… Aj vnútrožilový feťák sa stále môže stať cteným občanom, aj ctený občan môže upadnúť do osídel napríklad alkoholu…

Dôveruj, ale preveruj

Nelámte nad potomkom palicu. Nech dieťa urobilo, čo urobilo, vždy je šanca, že jeho drogová epizóda sa skončí a otvorí sa mu nová, pokojnejšia epizóda života. Aj v prípade, že sa rozhodnete veriť mu, je vhodné v rámci predbežnej opatrnosti dôveru občas podoprieť. Doprajte dieťaťu súkromie, ale dohodnite sa na tom, že napríklad raz za čas bude vhodná kontrola moču (bez možnosti použiť moč cudzí).

Odborníci pomôžu

Ani v otázkach dôvery sa nebojte obrátiť na odborníka. Človek má sklon byť v záležitostiach, ktoré sa ho osobne týkajú, zaujatý. Nakoľko môžete po tom všetkom potomkovi veriť? Preberte to s odborníkmi, terapeutmi zo špecializovaných zariadení. Tí majú v týchto veciach lepší odhad, väčšiu prax a lepšiu súdnosť ako vy. Navyše, otvorený rozhovor, zvlášť s odborníkom, vám najskôr uľaví.

(shmt)

Zdroj:
Families and Addiction: Trust the addict you love?, familiesandaddiction.blogspot.com
Dealing with a drug addicted child, Napa Valley Register, napavalleyregister.com
Oprah.com: Learning to Trust Again, www.oprah.com

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež