Drogová závislosť ako spúšťač psychických chorôb

Dobré duševné zdravie je obvykle zároveň známkou správneho životného štýlu. Existujú však aj negatívne vplyvy, ktoré dokážu jeho rovnováhu narušiť. Medzi ne patrí aj drogová závislosť.

Drogová závislosť ako spúšťač psychických chorôb

Účinky drog na psychiku sú tak krátkodobé, ako aj dlhodobé. Krátkodobý efekt ich užívania je väčšinou očakávaný a prináša príjemné pocity. Niekedy sa pri ňom však môžu vyskytnúť aj niektoré nežiaduce účinky, ktoré vo väčšine prípadov vymiznú, len čo droga prestane v tele pôsobiť. Drogy však mnohokrát majú na psychiku aj dlhodobý dopad. Hocikedy odhalia aj psychickú poruchu, ktorá bola dlho skrytá.

Krátkodobé účinky drog na psychiku

  • Úzkostná porucha − pri užití drogy sa môže u narkomanov vyskytnúť záchvat paniky. Úzkosť sprevádza zvýšený srdcový tep, tras, potenie alebo dýchavičnosť. Môže sa dostaviť aj pocit straty kontaktu s realitou a odcudzenie sa okoliu.
  • Psychóza − psychoaktívne drogy môžu spôsobiť takzvané bludy. Pri nich má jedinec skreslené vnímanie reality a verí veciam, ktoré nie sú pravdivé. Výnimočné nie sú ani halucinácie, keď závislý počuje alebo vidí nereálne veci.
  • Porucha nálady – namiesto príjemného pocitu sa môžu dostaviť depresia, nepokoj, podráždenosť alebo, naopak, impulzívne správanie a mánia.

Dlhodobé psychické poruchy

Užívanie drog môže vyvolať aj skryté duševné ochorenia, o ktorých nemusel mať závislý dovtedy ani tušenia.

  • Extáza a depresia − extáza zvyšuje v mozgu dostupnosť hormónu serotonínu, a vyvoláva tak pocit eufórie. Pri častom užívaní extázy sa jeho zásoby môžu znížiť natoľko, že jeho nedostatok spôsobí depresie. 
  • Konope a schizofrénia – schizofrénia je vážne duševné ochorenie, ktoré spôsobuje, že postihnutý jedinec počuje v hlave hlasy a verí, že sa ho ostatní snažia ovládať a škodiť mu. Výskumy ukazujú na jasnú väzbu medzi ľuďmi so schizofréniou a užívaním konope, a to predovšetkým u mladších ľudí a jeho pravidelných fajčiarov.
  • Dvojitá diagnóza – stav, keď je u závislého súčasne prítomná psychická porucha a drogová závislosť, označujeme ako dvojitú diagnózu. Nemusí však byť hneď jasné, ktorá z nich sa uňho objavila ako prvá. Ľudia s psychickou poruchou totiž niekedy užívajú drogy na zvládnutie chaosu a negatívnych emócií.

Najlepším spôsobom, ako predchádzať psychickým poruchám, je drogová abstinencia. Pokiaľ ste však už s ich užívaním začali a cítite, že niečo nie je v poriadku, či už po vašej fyzickej, alebo psychickej stránke, vyhľadajte odbornú pomoc.

(dzit)

http://www.drugs.ie/drugs_info/about_drugs/mental_health/

 

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 2
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež