Marihuana ako veľmi je nebezpečná?

Marihuana patrí k najrozšírenejším drogám na svete. S jej užívaním sú spojené aj závažné zdravotné riziká. Prečítajte si o niektorých z nich.

Marihuana ako veľmi je nebezpečná?

Marihuana patrí k najrozšírenejším drogám na svete. S jej užívaním sú spojené aj závažné zdravotné riziká. Prečítajte si o niektorých z nich. 

Rôznorodosť účinkov

Ľudia najčastejšie užívajú marihuanu pre jej relaxačné vlastnosti, prináša pocit šťastia, zvyšuje komunikatívnosť a chuť sa smiať. Niektorí sa však už po jednom „ťahu“ cítia zle. Vyvoláva pocit hladu. Marihuana má aj halucinogénne účinky, ľudia si začnú viac uvedomovať svoje zmysly a majú dojem, že čas plynie pomalšie.

Závislosť

Aj pri užívaní marihuany hrozí riziko závislosti. Či sa závislosť rozvinie, závisí od mnohých faktorov: ako dlho bola droga užívaná, v akom množstve, ako často. A, samozrejme, o tom rozhoduje aj individuálna náchylnosť. Stratíte kontrolu nad užívaním, a ak sa pokúsite prestať, objavia sa psychické alebo fyzické abstinenčné príznaky, ako napr. neprekonateľná chuť na drogu, podráždenosť, zmeny nálady, zmenená chuť do jedla, úbytok hmotnosti, problémy so spánkom a niekedy aj potenie, trasenie a hnačka.
Ak sa marihuana požíva len krátko, nemal by byť problém prestať, avšak po dlhodobom pravidelnom užívaní je to omnoho náročnejšie.

Zdravotné riziká spojené s „trávou“

• Úzkosť, panika, paranoja, podozrievavé správanie.
• Porucha koordinácie pohybov (zákaz šoférovania po požití marihuany!).
• Pľúcne ochorenia a rakovina pľúc (kvôli pridaným chemickým látkam, vyššie riziko pri kombinácii s tabakom a fajčenie bez filtra), zhoršenie astmy, dýchavičnosť.
• Zvýšenie srdcovej frekvencie a zmena krvného tlaku.
• Zvýšené riziko u psychiatrických pacientov (relaps schizofrénie, paranoja).
• Negatívny vplyv na plodnosť (zníženie množstva a mobility spermií, potlačenie ovulácie).
• Pri užívaní v tehotenstve nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa.
• Problémy s učením a koncentráciou, strata motivácie.

(bri)

Zdroj: www.nhs.uk

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 10
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež