Sto a jeden dôvod, prečo ľudia užívajú drogy

Pohnútok na konzumáciu viac či menej legálnych drog existuje nespočetne. Zďaleka pritom neplatí, že za užívaním omamných látok stoja iba osobné problémy alebo nuda. Čím sú teda drogy pre svojich užívateľov také atraktívne?

Sto a jeden dôvod, prečo ľudia užívajú drogy

1. Dostať sa do nálady

Jednou zo žiadaných vlastností mnohých drog vrátane alkoholu je ich schopnosť dostať spotrebiteľa do príjemného stavu povznesenej nálady či priamo eufórie. Navodiť si takú náladu sa dá, pochopiteľne, i inými spôsobmi, napríklad tancom, športom či sexom. Tieto aktivity však vyžadujú viac vlastnej energie a užitie drogy je oproti nim rýchlejšou cestou, ako povznesený stav dosiahnuť.

2. Preskúmať samého seba

Ďalším dôvodom na užitie psychoaktívnej látky môže byť snaha o hlbšie preskúmanie samého seba tak, ako to bežnými prostriedkami nie je možné. Medzi jedincov, ktorí týmto spôsobom experimentujú či v minulosti experimentovali, patrí mnoho umelcov. K výpovedi o ich skúsenostiach máme preto prístup i my, a to prostredníctvom piesní, obrazov či filmov.

3. Uľaviť si

Odborníci sa s pravidelným užívaním omamných látok nezriedka stretávajú u psychicky, ale aj telesne chorých. Títo jedinci drogu viac či menej vedome berú ako určitú formu samoliečby. V mnohých prípadoch totiž dokáže prechodne potlačiť príznaky, ktoré sú s chorobou spojené. Následkom je však vznikajúca závislosť od návykovej látky so všetkými svojimi nepriaznivými dôsledkami.

4. Zbaviť sa zábran

Pre mnohých ľudí je predstava prvého rande bez pohárika alkoholu takmer nepredstaviteľná. Zníženie zábran a zahnanie nervozity predstavuje pre nesmelých jedincov výhodnú vlastnosť alkoholu či iných drog.

Mnoho umelcov požívalo psychoaktívne látky pri hľadaní inšpirácie, bojovníkom drogy dodávali potrebnú odvahu a zvyšovali toleranciu k bolesti, športovcom umožňovali podávať ohromujúce výkony. Tieto a mnohé ďalšie dôvody však často vedú k pravidelnej konzumácii návykovej látky a k rozvoju nebezpečnej závislosti.

(veri)

Zdroj:
http://adiktologie.cz

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež