V zámorí sa začal boj proti nadužívaniu opioidov

V septembri tohto roka americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv zmenil indikácie pre užívanie dlhodobo pôsobiacich opioidov a opioidov s predĺženým uvoľňovaním. Ide o súčasť krokov smerujúcich k zastaveniu životu nebezpečného zneužívania týchto liečiv.

V zámorí sa začal boj proti nadužívaniu opioidov

Iba v prípade „krutej bolesti“

Nové poňatie má lekárov naviesť k tomu, aby sa dívali nielen na hodnotenie bolesti podľa škály, ale aby zvážili individuálne potreby pacienta pre lepší život a funkčnosť. 

  • Pôvodné indikácie vyššie uvedenej skupiny opioidných liekov zneli: stredná až krutá bolesť pacientov vyžadujúca kontinuálne celodenné tíšenie v priebehu dlhšieho časového obdobia.
  • Po novom znie definícia takto: pre zvládanie bolesti krutej natoľko, že si vyžaduje kontinuálnu celodennú terapiu opioidmi, a pre ktorú nie je žiadna alternatívna liečba adekvátna.

Navyše sa má na štítok lieku vojsť orámované varovanie, že užívanie týchto dlhodobých opioidov tehotnými ženami môže viesť k novorodeneckému abstinenčnému syndrómu. Zároveň bude Úrad pre kontrolu potravín a liečiv požadovať od výrobcov týchto prípravkov, aby vykonávali viac klinických štúdií pre bližšie ohodnotenie známych rizík zneužívania, nadužívania, závislosti, predávkovania a smrti.

Lekári bojovali za viac

Toto oznámenie Úradu pre kontrolu potravín a liečiv prišlo zhruba rok po tom, čo združenie 37 lekárov (medzi ktorými boli aj špecialisti na liečbu bolesti a závislosti) žiadalo agentúru o sprísnenie parametrov pre predpisovanie opioidných analgetík. Požadovali tiež, aby bola vyňatá indikačná skupina strednej nenádorovej bolesti, čím chceli bojovať proti epidémii závislosti a predávkovania spojenej s týmito liekmi. Zároveň chceli, aby Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv ustanovil nový ekvivalent 100 mg morfia ako denné maximum a jeho kontinuálne užívanie počas maximálne 90 dní. Tieto hranice úrad odmietol s tým, že nie je dostatok dát na podporu tohto návrhu.

  • Lekári sú tak na jednej strane radi, že Úrad na kontrolu potravín a liečiv reagoval na ich požiadavku, no menej už ich potešila daná formulácia „natoľko krutej bolesti“, keďže je podľa nich veľmi ťažké si predstaviť, čo presne tento pojem znamená.
  • Zároveň sú sklamaní, že zmeny sa týkajú iba dlhodobo pôsobiacich opioidov, zatiaľ čo ich petícia bola mienená pre všetky opioidné analgetiká.
  • Naopak, tlak na vykonávanie štúdií lekárov potešil, keďže mnoho informácií je zastaraných a na doladenie ideálneho predpisovania týchto liekov sú potrebné údaje nové.

(boba)

Zdroj: www.medscape.com
Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež