Substitučná liečba: pre niekoho na týždne, pre iného doživotne

Čas trvania substitučnej liečby je veľmi individuálny a závisí od mnohých faktorov. Sú klienti, ktorí splnia požiadavky na ukončenie substitučnej liečby rádovo v týždňoch.

Substitučná liečba: pre niekoho na týždne, pre iného doživotne

Čas trvania substitučnej liečby je veľmi individuálny a závisí od mnohých faktorov. Sú klienti, ktorí splnia požiadavky na ukončenie substitučnej liečby rádovo v týždňoch. Sú však aj takí, ktorí musia substitúciu užívať dlhodobo, či dokonca neobmedzene dlho.

Čím dlhšie užívate drogu, tým dlhšia bude liečba

Čas užívania substitučných prípravkov sa začína na niekoľkých týždňoch. Ide však o celkom výnimočné prípady, keď došlo k užívaniu mäkkej drogy, a to v krátkom čase. U týchto ľudí nie je teda návyk nijako silný.

Najčastejšie sa dĺžka pobytu v niektorom zo substitučných programov pohybuje rádovo v niekoľkých mesiacoch až rokoch. Základným cieľom substitučnej liečby je celkom odstrániť užívanie určitej drogy. Nie je to však cieľ jediný. V priebehu substitučnej liečby sa zdravotný stav pacienta postupne dostáva do prijateľných medzí. Telo navyknuté na drogu si na to však musí znovu zvykať. A to je niekedy beh na dlhú trať.

Odvyknutie od drogy nie je jediným cieľom liečby

Takisto sa sleduje sociálny štatút klienta, teda to, ako sa začleňuje do spoločnosti alebo rodiny. To môže byť u niektorých klientov neprekonateľný problém. Klient je celkom zbavený návyku, ale nedarí sa mu zapojiť sa do bežného života, riešiť osobné problémy alebo zmeniť životný štýl – napríklad prestať s krádežami. Preto sú súčasťou substitučnej liečby aj sociálne poradenstvo a psychoterapia. Ak odborníci, naopak, u klienta zhodnotia nulovú motiváciu na nápravu a abstinenciu, môže sa substitúcia stať časovo neobmedzenou.

Závislosť od substitučných látok

Ďalším príkladom substitučnej liečby na celý život sú nekončiace vedľajšie nežiaduce dopady abstinencie. Inak povedané, pri celkom úplnom vysadení substitučnej látky je klientom zle – fyzicky, ale častejšie psychicky. Trpia poruchami spánku alebo, naopak, nespavosťou, ďalej zmenami nálad a depresiami alebo ich jednoducho začne bolieť hlava. U týchto klientov dochádza k postupnému zníženiu substitučnej dávky na minimum, ale k úplnému vysadeniu nedôjde. Ide o tzv. udržiavaciu liečbu, ktorá takisto nie je časovo obmedzená, a môže teda prebiehať po celý život.

(ercp)

Zdroj: United Nations Office on Drugs and Crime: Substitution maintainance therapy in the management of opinoid dependence and HIV/AIDS prevention (www.unodc.org)

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež