Prevratný objav: substitučná liečba chráni pred nákazou žltačkou typu C!

Americkí vedci prichádzajú so skvelou novinkou. Z nového výskumu vyplýva, že substitučná liečba výrazne znižuje riziko nákazy hepatitídou typu C. Vnútrožilovým narkomanom tak svitá na lepšie časy. Infekčná žltačka je totiž pre závislých výraznou hrozbou.

Prevratný objav: substitučná liečba chráni pred nákazou žltačkou typu C!

Hepatitída typu C sa najčastejšie prenáša pomocou krvi. K infekcii tiež môže dôjsť počas pohlavného styku, či dokonca prenosom vírusu z nakazenej matky na plod. Drogovo závislí sú tak v obrovskom ohrození. U vnútrožilových narkomanov k infekcii najčastejšie dochádza vinou nečistej ihly, výnimkou však nie je ani prenos choroby pohlavným stykom. Závislí si totiž na drogu často zarábajú prostitúciou. Akútna forma choroby najčastejšie prebieha bez príznakov a v drvivej väčšine prípadov prechádza do chronického štádia. Neliečená hepatitída C po určitom čase spôsobuje vznik cirhózy alebo zhubného nádoru pečeňového tkaniva. Vyhliadky chorých sú veľmi nepriaznivé, keďže väčšina prípadov sa končí úmrtím.

Nádej menom substitúcia 

Táto terapia výrazne pomáha pri závislosti od opiátov, medzi ktoré sa napríklad radí heroín, morfín či kodeín. Lieky, ako sú buprenorfín či metadón, znižujú túžbu po droge, a výrazne tak uľahčujú proces odvykania. Predchádzajúce výskumy potvrdili, že substitučná liečba znižuje u pacientov riziko infekcie vírusom HIV. Teraz majú lekári ďalší dôvod, prečo pri liečbe závislostí využívať služby substitučných prípravkov.

  • Výskum vykonaný v Spojených štátoch amerických potvrdil, že substitučná terapia výrazne znižuje riziko nákazy vírusom hepatitídy C.
  • Na experimente sa zúčastnilo 552 vnútrožilových narkomanov. Väčšinou išlo o mužov bielej pleti, ktorých stredný vek sa pohyboval okolo 23 rokov.
  • Najčastejšie užívanou drogou bol heroín. Jeho aplikáciu uviedlo okolo 60 % zúčastnených.
  • Výsledky štúdie boli naozaj šokujúce! V skupine závislých podstupujúcich substitučnú liečbu došlo k zníženiu rizika nákazy o neuveriteľných 60 % oproti neliečeným jedincom.

Pomoc musí prísť včas

Životné udalosti sa niekedy zbehnú skutočne veľmi rýchlo. Dotyčný jedinec sa tak za krátky okamih môže vrútiť do pazúrov drogovej závislosti, z ktorej niet úniku. Pomocnú ruku našťastie ponúka substitučná liečba, ktorá týmto ľuďom dáva šancu na nový život. Odvykanie sa však musí začať čo najrýchlejšie. Čím dlhšie totiž trvá závislosť od drog, tým väčšia je pravdepodobnosť nákazy nebezpečným vírusom hepatitídy C.

Zdroj:
www.aidsmap.com

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež