Marihuana – ľahká droga s ťažkými rizikami

Konope je relatívne rozšírenou drogou. Okrem lekárskeho využitia prináša mnohým osobám možnosť, ako sa odreagovať a uvoľniť. Výskum za posledných 20 rokov však naznačuje, že o celkom bezpečnú a neškodnú látku rozhodne nejde.

Marihuana – ľahká droga s ťažkými rizikami

Marihuana je droga známa predovšetkým svojimi schopnosťami vyvolávať eufóriu a ovplyvňovať správanie. Niektorí užívatelia však ťažia aj z jej schopnosti zmierňovať kŕče pri vážnych neurologických ťažkostiach.

Hlavnou účinnou zložkou konope je tetrahydrocannabinol (THC). Ten je však, bohužiaľ, zodpovedný aj za niektoré jeho nežiaduce účinky. Navyše pri fajčení tejto drogy sa do tela dostávajú aj ďalšie škodlivé chemikálie, ktoré pri dlhodobom užívaní zvyšujú každý rok o 8 % riziko vzniku rakoviny pľúc.

Nebezpečenstvo aj pre okolie

Zmiernenie úzkosti spôsobené marihuanou je, bohužiaľ, spojené aj so znížením koncentrácie, čo predstavuje riziko pri mnohých činnostiach, napríklad pri šoférovaní. Štúdie uvádzajú, že možnosť autonehody sa u človeka pod vplyvom konope oproti bežnému človeku až zdvojnásobuje. Narastá ešte viac pri súčasnom popíjaní alkoholu. Užívatelia teda neohrozujú len seba, ale môžu privodiť veľmi vážne zranenia až smrť aj ostatným ľuďom vo svojom okolí.

V tehotenstve nefajčiť

Pri fajčení marihuany vzniká okrem iného oxid uhoľnatý, ktorý znižuje zásobovanie tkaniva kyslíkom. To môže byť jedným z dôvodov, prečo ženy, ktoré v tehotenstve konope pravidelne konzumujú, rodia spravidla veľmi malé deti. V dospievaní, a to najmenej do veku 14 rokov, majú mnohokrát deti, ktoré boli marihuane vystavené ešte pred narodením, problémy s učením. Ich dosiahnuté vzdelanie tak býva v priemere nižšie než u ostatných detí.

Problémy, ktoré nie je vidno

S užívaním marihuany sa môžu prejaviť tiež rôzne psychické poruchy, ktoré môžu byť vyvolané nadmernou stimuláciou mozgových receptorov THC. U niektorých ľudí sú však tieto problémy skryté a ich prítomnosť signalizuje iba zlá nálada. V snahe zlepšiť svoje duševné rozpoloženie mnohí z nich siahnu po ľahkej droge – to však pôsobí celkom opačne, než dotyčný zamýšľal, a iba to urýchli rozvinutie psychickej choroby.

(mir)

 

Zdroj: https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/features/is-cannabis-dangerous-a-review-of-research-over-the-last-20-years-says-yes-9780679.html

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 5
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež