Gambling alebo Keď sa z hry stane choroba

Tiež vás láka predstava rýchlo a ľahko zarobených peňazí, a to celkom zábavnou cestou? Priťahujú vás výherné automaty, rulety alebo lístky do lotérie? Zadržte! Pokiaľ hazardu prepadnete, môžete skončiť za bránou psychiatrickej liečebne.

Gambling alebo Keď sa z hry stane choroba

Na začiatku môže byť túžba skúsiť niečo nové, vzrušujúce, zažiť príliv adrenalínu z riskovania. Šťastná výhra väčšej sumy peňazí nezriedka odštartuje bludný kruh nutkavého stávkovania a následných väčších a väčších prehier. Na konci potom bývajú obrovské finančné dlhy, strata dôvery priateľov aj rodinných príslušníkov a nemalé psychické ťažkosti. Zastaviť kolotoč gamblingu stojí veľa síl a často sa to nezaobíde bez pomoci odborníkov.

Podobnosť so závislosťou od alkoholu

Gambling, čiže patologické hráčstvo, sa radí medzi duševné ochorenia, podobe ako závislosť od alkoholu alebo drog. S alkoholizmom má gambling spoločných hneď niekoľko rysov.

Alkoholik postupne navyšuje potrebnú dávku alkoholu a aj patologický hráč zvyšuje stávky, aby dosiahol pocit uspokojenia a nádeje na vrátenie prehratých peňazí. Podobnosť možno nájsť aj v okamihu, keď je gamblerovi zamedzené v prístupe k stávkovaniu. Obdobne ako alkoholik, ktorého navyše sužujú telesné ťažkosti, pociťuje aj gambler nepríjemné psychické odvykacie príznaky, ako je napätie a úzkosť.

Liečba má viac podôb

Liečba gamblingu patrí do rúk skúseného psychiatra a psychoterapeuta. Uplatňujú sa v nej rôzne metódy a obvykle aj ich kombinácia. Využiť možno:

  • individuálnu alebo skupinovú psychoterapiu vedenú odborníkom,
  • svojpomocné skupiny typu anonymní hráči,
  • lieky zvyšujúce toleranciu stresu a zmierňujúce úzkosť a depresívne stavy,
  • najintenzívnejšiu formu liečby – niekoľkotýždenný pobyt v psychiatrickom zariadení.

Pokiaľ aj vy alebo vaši blízki blúdite v labyrinte stávok a hazardných hier, verte, že ešte nie je všetko stratené. Obráťte sa na odborníkov a nájdite zo svojich problémov cestu von.

(veri)

Zdroj: www.psychguides.com/guides/compulsive-gambling-symptoms-causes-and-effects/

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež