Opiáty – Pre jedných vyslobodenie, pre druhých zatratenie.

Závislosť od opiátov je problém nákladný, a to ako z hľadiska verejných výdavkov, tak aj ľudského utrpenia. S drogovou závislosťou bojuje väčšina európskych krajín, a ani Slovenská republika nie je výnimkou. Užívanie nelegálnych drog prispieva k chudobe, kriminalite a rozpadu rodín.

Opiáty – Pre jedných vyslobodenie, pre druhých zatratenie.

Horká príchuť zakázaného ovocia

Opiáty sú látky odvodené od ópia. Svojou chemickou štruktúrou sa podobajú morfínu. U nás užívané opiáty sú heroín, morfín, kodeín, metadon a petidín. Medzi ich hlavné účinky patrí eufória, upokojenie, telesný útlm, nevoľnosť, zúžené zornice, znecitlivenie, pocit ľahostajnosti voči problémom a útlm dychu. Závislosť od opiátov je stav, keď organizmus potrebuje dávku rovnako silne, ako potrebuje jesť či dýchať. Zákernosť opiátov spočíva v tom, že na ne rýchlo vzniká závislosť a tolerancia. Následkom toho dochádza k neustálemu zvyšovaniu dávok.

Kde sa začína cesta do pekla?

V ČR pripadajú 2 užívatelia opiátov na 1 000 obyvateľov. Len tak pre porovnanie, na 1 000 obyvateľov pripadajú 3 užívatelia pervitínu. Ako vôbec človek skĺzne k závislosti od opiátov alebo iných drog? Často býva príčinou iba zvedavosť, túžba experimentovať. Mnohí chcú zažiť nové dobrodružstvá, okúsiť pocit rizika. Iní chcú zvýšiť svoju výkonnosť, umocniť zážitky. Väčšina hľadá nový spôsob zábavy.

Aj opiáty majú svoju svetlú stránku

Ako je známe, opiáty hrajú hlavnú rolu v liečbe bolesti. Niektorí lekári sa preto stále obávajú, že zo svojich pacientov urobia závislých od opiátov. Táto predstava je však v súčasnosti už dávno prekonaná. Pacienti, ktorí dostávali opiáty proti silným bolestiam, nemajú neodolateľnú túžbu pokračovať v užívaní drog, pretože sa u nich nevytvorila závislosť, i keď po vysadení môžu pociťovať isté nepríjemnosti.

Opiáty sú pre medicínu úžasným prostriedkom v boji proti bolesti. A nemali by slúžiť na nič iné. Zdravie máme len jedno, a ak máme to šťastie, že ich nepotrebujeme, mali by sme si to vážiť a osud zbytočne nepokúšať.

(pad)

Zdroj:
www.drogy-info.cz
drogy.ezin.cz
www.odrogach.cz

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 2
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež