Opioidy – dobrý pomocník, ale zlý pán

Opioidy sú látky úspešne používané v liečbe intenzívnej bolesti a niekedy aj kašľa. Majú však aj temné stránky. Sú návykové a ich zneužívanie znamená značné riziká. Na nasledujúcich riadkoch vás s nimi oboznámime.

Opioidy – dobrý pomocník, ale zlý pán
  1. Dychový útlm – najväčšie riziko. Opioidy tlmia reaktivitu dychového centra v mozgu. Dýchanie je potom pomalšie a plytkejšie. V dôsledku toho sa nedostatočne okysličuje mozog a ďalšie tkanivá. Pri vyšších dávkach môže nastať úplná dychová zástava a smrť. K tomu môže dôjsť aj pri prvom použití. Riziko dychovej zástavy rastie aj v prípade, že používateľ kombinuje viac drog alebo zapíja opioidy alkoholom.
  2. Nebezpečenstvo pre mozog. Opioidy ovplyvňujú mozog hneď niekoľkými spôsobmi. Navodzujú ospalosť a predlžujú reakčné časy, čo výrazne zvyšuje riziko úrazov, pádov a nehôd. Preto by jedinci užívajúci tieto látky nemali viesť auto ani obsluhovať stroje.
  3. Hrozba závislosti. Dlhšie používanie opioidov vedie k vzniku závislosti. Pri vysadení sa závislosť prejavuje abstinenčnými príznakmi, ako sú úzkosť, predráždenosť, nepokoj, bolesti brucha a svalov, tras alebo horúčka. Časom je na dosiahnutie rovnakého účinku nutné zvyšovať dávky príslušného opioidu, pretože sa rozvíja tolerancia.
  4. Poruchy trávenia. Opioidy tlmia pohyby čriev. Veľkým problémom používateľov preto býva zápcha, nadúvanie, nevoľnosti a vracanie. Pri kombinácii opioidu s paracetamolom sa môže rozvinúť poškodenie pečene. Niekedy sú ťažkosti také intenzívne, že je nevyhnutné nasadiť ďalšie lieky na ich potlačenie.
  5. Zvýšená vnímavosť k bolesti. Napriek tomu, že sú opioidy predpisované na liečbu bolesti, môžu, naopak, vnímavosť na bolesť zvyšovať. V takom prípade zvyšovanie dávok nevedie k potlačeniu bolesti, ale k jej ďalšiemu zhoršeniu. 

(ivh)

Zdroje:
- PATTERSON, Eric. The Effects of Opiate Use. Dostupné z: http://drugabuse.com
- DRUGABUSE.COM. The effects of opiates on your body. Dostupné z: http://drugabuse.com
- UNIVERSITY OF UTAH HEALTH CARE. Risks of Long-Term Opioid Use. Dostupné z: http://healthcare.utah.edu
- Opioidné analgetiká. Dostupné z: http://zdravi.euro.cz

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 1
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež