Vo Švédsku sa narkoman pomoci nedočká

Švédsko je krajinou s najprísnejšou protidrogovou politikou v Európe. Používateľov návykových látok tu majú skutočne najmenej, starostlivosť o už závislé osoby však zostáva v podstate bokom.

Vo Švédsku sa narkoman pomoci nedočká

Požívanie drog je vo Švédsku trestný čin od roku 1988. Zároveň sú mohutne podporované preventívne programy na základných, stredných aj materských školách. Vďaka tomu podľa Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) vyskúšalo napríklad marihuanu len deväť percent švédskych žiakov. Na porovnanie – u nás ide o 42 percent!

Prísny protidrogový dohľad 

Dôležitú rolu zohráva aj polícia. Človeka podozrivého z konzumácie omamných látok môže zadržať a okamžite podrobiť zodpovedajúcemu testu. Pokiaľ ten vyjde pozitívne, je to dôvod na trestné stíhanie. To síce znižuje chuť verejnosti po droge siahnuť, no môže to byť aj životu nebezpečné. Pri predávkovaní závislí často nechcú volať lekársku pomoc, pretože sa boja príchodu polície.

Počet úmrtí stúpa

Švédsko sa teda môže pochváliť najnižšími číslami závislých osôb, počet úmrtí pre predávkovanie či drogové závislosti tu však stúpa. Zhovievavejšie krajiny, ako Španielsko alebo Taliansko, sa o „svojich“ narkomanov starajú lepšie. Majú prepracovanejší systém výmeny ihiel na prevenciu HIV infekcie a tiež je tu lepšie dostupná substitučná liečba metadónom. Úmrtnosť narkomanov sa vďaka tomu dlhodobo znižuje:

  • V Španielsku sa počet úmrtí medzi rokmi 1995 a 2010 znížil zo 698 na 393 osôb ročne.
  • V Taliansku za rovnaké obdobie dokonca z 1 195 na 374 ľudí.
  • Oproti tomu vo Švédsku sa ich počet zvýšil takmer štvornásobne – zo 70 v roku 1995 na 272 osôb v roku 2010.

Zmeny prichádzajú, no pomaly

Nedokonalosť švédskeho systému uznáva aj Björn Johnsson, odborník na protidrogovú politiku z univerzity v Malmö. Ten hovorí: „Stále sa snažíme o prevenciu a nabádame občanov, aby drogy nebrali. No na tých, ktorí už tento problém majú, sa sústreďujeme málo.“ Jedinou výnimkou boli až donedávna mestá Lund a Malmö, ktoré začali s výmenou striekačiek už v 80. rokoch. Inak sa však prístup k narkomanom mení len pomaly, napríklad v Štokholme je výmena ihiel možná až od roku 2013.

(jez)

Zdroje:
www.zdravky.cz
www.thelocal.se

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež