Tanečné drogy nie sú len extáza!

Keď sa povie "tanečné drogy", väčšine ľudí sa vybaví pojem extáza. Tá však, i keď jedna z najznámejších, rozhodne prím u účastníkov rôznych tanečných party nedrží. Aké drogy sú teda medzi tancujúcou populáciou najpopulárnejšie?

Tanečné drogy nie sú len extáza! ? To odhalil výskum Tanec a drogy.

Tanec a drogy po niekoľkýkrát

Tanec a drogy je výskum, ktorý organizovalo Národné monitorovacie stredisko pre drogy a drogové závislosti v spolupráci s magazínom X-mag a servery Techno.cz a Rave.cz. Výskum zatiaľ prebehol dvakrát, prvýkrát v roku 2003 a druhýkrát v roku 2007. O ďalšom, treťom kole výskumu sa uvažuje. Zatiaľ zverejnené výsledky sú však viac než prekvapivé. Ten, kto by sa stavil, že povedie extáza, by drvivo prehral.

Extáza prepadla

Ako prieskum ukázal, medzi najčastejšie užívané drogy medzi priaznivcami tanečnej hudby v ČR patrí alkohol a konope. Na treťom mieste sa "umiestnila" práve extáza, ktorá niekedy celú skupinu tanečných drog prezentuje. Medzi tanečníkmi je však obľúbený aj pervitín, lysohlávky, poppers a LSD a kokaín. Ten je však väčšinou prezentovaný ako droga "bohatých", a preto nikoho neprekvapí, že ho väčšinou užívajú návštevníci luxusnejších tanečných klubov.

Mení sa tanečná scéna?

Medzi rokmi 2003 a 2007 došlo k pomerne vysokému nárastu užívania kokaínu a poppers. Poppers sú čuchacie afrodiziakum, ktorého účinok sa dostavuje za pár sekúnd a obvykle trvá 1 – 2 minúty. Spôsobujú rôzne stavy ako eufóriu, sexuálnu túžbu, malátnosť, omámenosť, bolesti hlavy. Zapríčiňujú aj uvoľnenie hladkého svalstva bohatého na krv (konečník, vagína), preto ich používajú najmä homosexuáli na uľahčenie análneho styku. V sledovanom období však kleslo užívanie LSD a konope.

Za najrizikovejšiu drogu potom respondenti výskumu Tanec a drogy považujú pervitín, a to ako s ohľadom na svoje školské alebo pracovné povinnosti, tak aj na medziľudské vzťahy. Tabak, naopak, najviac spájajú s finančnými a zdravotnými rizikami.

Tabak je súčasne drogou, ktorej konzumáciu si praje ukončiť najväčšie percento osôb. Druhou "nemilovanou drogou" je pervitín. Tanečníci sa, naopak, nechcú vzdať užívania konope, extázy a LSD.

Keď extázu, tak len kvalitnú

Väčšina užívateľov extázy tiež uviedla, že sa väčšinou zaujíma o kvalitu ponúkanej drogy. Takmer 90 % ich uviedlo, že informácia o nebezpečnej substancii v tabletke by ich odradila od jej požitia.

Alkohol za volantom

Veľmi častým problémom účastníkov tanečných párty je jazda autom pod vplyvom alkoholu alebo aj iných drog (pri návrate z akcie). To potvrdil nedávny prieskum Polície ČR a priznávajú to aj samotní tanečníci. Za volant ich pod vplyvom omamných látok usadla takmer polovica, 2 % z nich potom pod vplyvom drog mala dokonca dopravnú nehodu.

(kam)

Zdroj:
cs.wikipedia.org
drogy.doktorka.cz
www.drogy-info.cz

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 2
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež