Adolescenti berú opioidy často nadmieru. Hlavne kvôli bolestiam

Zneužívanie opioidov medzi tínedžermi a mladými dospelými vzbudzuje v spoločnosti množstvo emócií. Menej už sa však rieši, aké dôvody dospievajúci ľudia pre svoje správanie vlastne majú.

Adolescenti berú opioidy často nadmieru. Hlavne kvôli bolestiam

Problémom zneužívania opioidov medzi adolescentmi sa zaoberala štúdia publikovaná v časopise The Journal of Pain. Podľa tohto výskumu nie sú hlavným dôvodom narkotické účinky týchto látok. Väčšina mladých siaha po opioidoch kvôli svojim pretrvávajúcim bolestiam.

Na predpis i bez predpisu

Zneužívanie liekov môže byť buď medicínske (manipuluje sa s predpísanými prípravkami), alebo nemedicínske, keď osoba užíva látky, ktoré jej predpísané neboli. Štúdia sa zaoberala najmä prípadmi predpísaných liekov. K akému výsledku došla?

  • Dve tretiny adolescentov užívajú prípravky správne podľa predpisu.
  • Štyria z piatich mladých berú opioidy nadmerne kvôli úľave od bolesti.

Napriek tomu tieto látky stále zostávajú lákavé aj pre pacientov, ktorí žiadnymi veľkými bolesťami netrpia. Kvôli narkotickým účinkom zneužíva opioidy 30 % adolescentov, ktorí ich majú na recept, a 47 % mladých, ktorí ich získavajú bez predpisu.

Každý to má inak

Štúdia ďalej ukázala, že ženy sú na zneužívanie náchylnejšie než muži, ale motívy majú rovnaké. Naopak, černošská populácia užíva opioidy častejšie kvôli nadmerným bolestiam. To môže mať súvislosť s rôznym vnímaním bolesti, zlou komunikáciou i s celkovou nevôľou lekárov týmto pacientom opioidy predpisovať.

Hlavná je komunikácia

Celkovo výsledky ukázali, že dôvody pre zneužívanie opioidov sú omnoho menej spojené s túžbou sa „zdrogovať“, než lekári i verejnosť predpokladali. Z tohto dôvodu je nutné s pacientmi komunikovať a v prípade, keď liečba opioidmi nezaberá, terapiu zmeniť na účinnejšiu.

(jez)

Zdroj: www.sciencedaily.com

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež